Matt Cutts, ücretli web site tanıtıcı yazıların nasıl olmasıgerektiğini açıkladı

Google Web Spam ekibinden Matt Cuts, Youtube Google Webmaster Help kanalındaki şuradaki videoda ücret karşılığı yazılan web site tanıtım yazılarının ve bağlantılarının hangi kuralları dahilinde yazılması gerektiğini açıkladı. Google, tanıtım yazısı olduğunu yani reklam mahiyetinde yazılan site tanıtım yazılarının açıkça belirtilmemesi halinde bunun Google Arama ve Google Haber açısından spam içerik ve bağlantı sayılacağı ve sitenizin aramalardan silineceğini net bir şekilde açıkladı. Şimdi bu açıklamanın tercümesini aşağıda size aktarıyorum.


"Matt Cutts: Herkese merhaba. Benim adım Matt Cutts, Google'da Web Spam ekibinde çalışıyorum. Bugün sizlerle biraz tanıtıcı reklam, özgün reklamcılık ve editoryal içerik hakkında konuşmak istiyorum.

İlk önce kolay olandan, editoryal içerikten başlayalım. Editoryal içerik yazdıklarınızın temelidir. Blog yazarıysanız, yazdığınız konunun en can alıcı yanıdır. Gazete çıkarıyorsanız, çevrimiçi veya basılı olarak yayınladığınız haber makaleleridir. Sanırım herkesin editoryal içerik hakkında yeterli düzeyde fikri vardır.

Peki, tanıtıcı reklam içeriği veya özgün reklamcılık nedir? Aslında bu da reklamdır. Yine de çoğunlukla editoryal içeriğe yakın bir reklam türüdür. Ancak temelde birisi size bir şey yazmanız için para verir ve sizde bir konuyu ilginç olduğu veya canınız istediği için doğallıkla değil, para aldığınız için yazarsınız. Peki bunu neden önemseyelim? Neden bu konuda bir video hazırlamamız gereksin? Bunun nedeni, özellikle Web Spam ekibi olarak, fazla sayıda tanıtıcı ya da özgün reklam içeriğinin veya parayla hazırlanmış içeriğin, gerektiği gibi belirtilmediğini ve bu yüzden kullanıcıların aslında ücret karşılığı hazırlanmış bir içeriğe baktıklarını fark etmediklerini görmemizdir. İşte sorun bu.

En az 2005'ten beri, uzun süredir geçerli olan bir kuralımız var. Buna göre, eğer bağlantılar için para öderseniz, o bağlantılar PageRank'e geçmemelidir. Google'ın bunu bu kadar uzun süredir uygulamasının nedeni, aslında Web'de her yerde, kullanıcıların çoğunlukla bağlantıları editoryal oylar olarak görmeleridir. Bağlantılar kullanıcıların tutkularına yol gösterdiği için vardır. Onları ilginç içeriklere götürür. Bunları arkadaşlarıyla paylaşmak isterler. Belli bir bağlantıyı vurgulamalarının bir nedeni vardır. Şimdi biri gidip bir gazete muhabirine, "sana biraz para versem, yazdığın makalenin, haberin içine istediğim bağlantıyı koyar mısın?" dese, olur mu? Bu insanları kandırmaktır. Kullanıcılar işin içinde para olduğunu fark etmeyecektir. Bu durum ayrıca adil de olmayacaktır. Bu nedenle, PageRank'e geçen ücretli bağlantılar genel görüntüyü değiştirmektedir. Eşitsizleğe yol açar ve eşit şartlar altında bir rekabet olmaz. Bu da, bizim Web'de özellikle Google'ın web dizininde sağlamaya çalıştığımız şeydir.

Tanıtıcı reklamlar ve özgün reklamcılıkla ilgili kurallar nedir peki? Bu konuya iki açıdan bakmak gerekir. Birincisi tüm bunların arama motoru tarafıdır. Arama motoru açısından, eğer bağlantılar için ücret alındıysa, yani bir bağlantının bir web sitesine konulması için para alışverişi yapıldıysa, o bağlantı PageRank'e girmemelidir. İşin özü, arama motorunun sıralamasını etkilememelidir. Uzun yıllardır uyguladığımız kural da zaten budur. Aynı şekilde, bu durumu kullanıcılara belirtiyorsanız açıklamanızın anlaşılır olmasını sağlamanız gerekir. Burada en önemli kural açıklamanın net ve görünür olmasıdır. Kullanıcıların açıklama için sayfada her yeri araştırıp küçük yazılmış yazıları okuyup veya bir yerleri tıklayıp uzun süre aradıktan sonra "A, okuduğum bu içerik aslında parayla hazırlanmış" dediği durumlar olmamalıdır. İşte bunu bu yüzde anlatıyoruz.

Arama motoru politikamızda bir değişiklik yok; kesinlikle Web Spam ekibinde de yok. Bunu anlatmamızın sebebi, bazı kullanıcıların bu açıklamaları doğru bir şekilde yapmamalarıdır. Örneğin İngiltere'de bazı sitelerin para aldıklarını, para karşılığı makale yazdıklarını, makalelerinde pek çok anahtar kelime olup PageRank'e giren bağlantı metinleri kullandıklarını ve bunları para karşılığı hazırlanmış makaleler olduğunu kimseye söylemediklerini gördük. Bu gibi şeylerde, normal bir kullanıcı web sitesini okur ve içeriğin ücret karşılığı hazırlandığını bilmezse, bunu öğrendiğinde büyük hayal kırıklığına uğrar ve oldukça kızar. Bu yüzden yıllardır bu gibi konularda gerekli işlemleri yapıyoruz. Gerekli işlemleri de yapmaya devam edeceğiz.

Web'de bir şey için ödeme yapılıp yapılmadığını bilmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu ayrıca, yalnızca Web Spam ekibinin düşüncesi de değil. Yalnızca arama kalitesi ve Web Arama sonuçlarının da değil. Google Haberler ekibi de kısa süre önce blogundaki bir yayınında, ücretli olan bir içeriğin gerektiği gibi belirtilmemesi ve yeterli açıklama sağlanmaması nedeniyle kullanıcılar bunun özgün reklam, tanıtıcı reklam veya bir şekilde para alışverişi yapılan başka bir şey olduğunun yeterince farkına varmaması durumunda, Google Haber ekibinin yanlızca ödeme yapılan içeriği değil, daha ileri gidip ilgili yayını tamamen Google Haberlerden kaldırabileceklerini açıkladı.

Google'a tanıtım reklamlarıyla ilgili politikamıza bakarsanız, son bir kaç yıldır değişmeden kaldığını görebilirsiniz. Bunu tekrar belirtmek ve kullanıcıların bu durumun sorun olabileceğini fark etmelerini istiyoruz. Para karşılığında içerik yayınlıyorsanız ve kullanıcılar bunu parayla hazırlandığını fark etmezlerse veya bu durum kullanıcılara gerektiği gibi belirtilmezse, yalnızca Google Arama sonuçlarında değil, yalnızca Web Spam ekibinde değil, ayrıca Google Haberlerde de gereğini yapmaya hazırız. Kullanıcıların bu konuda bol bol uyarı göstermeleri, yeterli açıklama yaptıklarından emin olmak için hangi içeriğin para ile hangi içeriğin ücretsiz hazırlandığını açıkça ifade etmek üzere bol miktarda açıklama sunmaları bu nedenle yerinde olacaktır. "

Orjinal video aşağıda eklidir.

0 Response to "Matt Cutts, ücretli web site tanıtıcı yazıların nasıl olmasıgerektiğini açıkladı"

Yorum Gönderme

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel