Joomla 1.5 ten WordPress’e geçiş (converter)( Joomla 2 WordPress – Joomla to WordPress)

Bu sitede daha önce Joomla 1.5 üzerine kuruluydu. Sitede 1.050 civarı yazı vardı. Joomla ile bazı sorunlar yaşamaya başlayınca, siteyi wordpress’e taşımaya karar verdim. 1.050 yazıyı tek tek kopyala yapıştır ile çözülecek bir durum söz konusu değildi tabiki. (Not: WordPress’ten de bloggere geçtik)

Bunun üzerine arayışa geçtim bu işe yarayan bir eklenti, script, program vesaire bir zımbırtı var mı acaba diye.

Arama sonucu azeemkhan.info isimli sitede bir eklenti buldum fakat eklentide şöyle bir sorun vardı. Sadece joomla 1.0.x versiyonunda işe yarıyor, fakat Joomla 1.5.X versiyonda ise hata veriyordu. Yani benim işimi görmüyordu.  Yine söz konusu eklentinin Türkçe karakter hatası verdiğini sinerjik.org buradaki yazısından öğrendim. Fakat arkadaşlar Türkçe karakter hatasını düzeltmişler.

Şimdi sorun eklentiyi Joomla 1.5.x için uyarlamaktaydı. Yine yabancı sitelerde yaptığım araştırma ve eklenti kodlarında biraz uğraşarak, kodlar içerisinde yer alan 2 adet kodun soruna sebep olduğunu anladım. Acaba bu kodları silsem ne olur diye düşündüm, tabiki denedim.

Ve sonuçta BURADAN İNDİREBİLECEĞİNİZ EKLENTİYE ULAŞTIK. (indirme linki google sites üzerinde)

Baktım ki eklenti çalışıyor ve sizler ile paylaşmaya karar verdi. Bu sitede yer alan yazıların 1.050 civarında kısmı bu eklenti vasıtası ile Joomla 1.5.x tan WordPress’e aktarılmıştır.  Bir webmasterı bu tür işlemlerden uzak tutan şey linklerin kaybetme korkusudur. Ben bu geçişte link kaybım çok sınırlı oldu. Joomladaki link şekline uygun link stilini wordpresse uyarladım. Joomlada webbilgi.org/xxxxx.html idi, wp de kalıcı bağlantılarda aynı şekil seçtim.

Eklentinin nasıl çalıştığına gelince bunu  sinerjik.org buradaki yazısından ve eklentinin yazarı azeemkhan.info buradaki yazısından öğrenebilirsiniz. Ben uzun uzun anlatmaya uğraşmadım, kusura bakmayın.

Yalnız şöyle bir sorun var aktarma işlemi bittiğinde blogunuzun sidebar kısmında kategorilerin çıkmadığını göreceksiniz. Ben bu sorunu nasıl çözdüğüme gelince, her bir kategoriden bir yazıyı wordpress admin panelinden Yazılar > Düzenle kısmında çabuk düzenle kısmından sadece kaydet diyerek çözdüm, yani her bir kategoriden bir tane yazı seçip çabuk düzenleye tıklayıp kaydet demek yeterli. Bu nun sebebi sildiğimiz koddan kaynaklanıyor, Silmesek eklenti hiç çalışmıyor. Basit bir sorun yani.

Bu eklentiyi kullanacaklara tavsiyelerim:

Joomla databasenizi bir free host üzerine ya da easy PHP gibi localhost kurup conver işlemini (aktarma)  yaparsanız yaşayacağınız sorunlarda geri dönüşü imkansız bir durumla karşılaşmazsınız. Tavsiyen bu şekilde aktarma yaptıktan sonra wp admin panedinden dışa aktar seçeneğini seçip yedek alalım (tam yedek almaya dikkat edebil tabiki) alacağınız bu xml yedeği kurduğunu yeni wordpress siteye içe aktar kısmından aktarma yapmak olacaktır.

Eklenti indirme linkleri

1- box.net
2- Google sites ( yasaklı sitelere giriş için bilgi youtube, google sites ve diğer bütün sitelere giriş için chip.com.tr bu yazısını okuyun TCP/IP 8.8.8.8 ve 8.8.4.4)
3-easy-share.com

Yorum

Yorum

4 thoughts on “Joomla 1.5 ten WordPress’e geçiş (converter)( Joomla 2 WordPress – Joomla to WordPress)

  1. Merhaba, ben sitemi wordpress’e geçirmeyi denedim ancak sorunlar yaşadım. Hepsini çözdüm ama bir tanesi malesef çözülmedi. WordPress’e geçince makalelerde gariplikler meydana geliyor. Yani rasgele satır atlaması olyor. Yazı da bir çok yerde alt satıra geçme var. Sanki br kullanılmış gibi. Bu sorunu bir türlü aşamadım. Bunu nasıl çözerim. Bu konuda ne öneriyorsunuz?

  2. webbilgi.org ilk kurduğumda joomla ile yayınlamıştım. ihtiyaç olunca yukarıdaki yazıdaki eklentiyi kullandım. Türkçe karakter hatası veriyordu düzelttim. joomla 1.5 versiyonundan sorunsuz geçiş yaptım. senin bahsettiğin sorunları yaşamadım. joomla ve geçiş yaptığın wordpress sürümlerinden kaynaklandığını düşünüyorum. hatayı nasıl düzeltirsin çok fikrim yok doğrusu

  3. Anlamadığım konu şu;
    Wordpress’i Joomla’nın olduğu yere mi atacağız? Yoksa farklı bir klasör oluşturup içine mi atmam gerek? Çünki ikisinde de index.php mevcut. Kafamı karıştırdı da. Acil online olarak cevap beklemekteyim.

    Saygılar
    Emre Y.

  4. arkadaşım şu linkte nasıl kullanıldığı yazıyor. Yanlız eklenti eski.. Bu arada joomla ve wordpress bir sürü yeni sürüm yayınladı. Yeni sürümlerde eklentinin hata verdiği konusunda yorumlar alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*