UĞUR BÖCEĞİ

Coccinellidae familyasındandır. Hanım böceği de denir.

Kırmızı, sarı, pembe, turuncu ,tropik bölgelerde mavi ,yeşil renkte, genellikle benekli, oval biçimli 0,5 ? 1 cm boyunda, kanatlı böceklerdir.

Uğur böcekleri yaprak bitleri, koşnil, bitki zararlıları ile beslenir. Epilachninae altfamilyası hariç, diğerlerinin hepsi yararlı böceklerdir.

Uğur böcekleri parlak renkleri sayesinde korunurlar. Düşmanları onların zehirli olduklarını sanır. Ayrıca kendilerini savunmaları gerektiğinde kötü bir koku da salarlar. Ayaklarını içeri toplayarak ölü taklidi yaparlar. Kışı toplu olarak geçirirler. Bazıları kış uykusuna yatar.

Yumurtlayarak çoğalır.  Senede genellikle iki kez,  ilkbaharda yumurtlarlar. Yumurtalarını yaprakların üzerine bırakırlar. Larvaları 30 -60 günde gelişir.

Uğurlu olduğuna inanılır. Bu böceği bulduğumuzda böcek işaret parmağımızın ucuna konulup, parmağımız havaya uzatılarak bir dilek tutulur. ”  Uç uç böceği annem sana terlik, pabuç alacak, uçmazsan almayacak ” diye bir şarkı söylenir ve böcek uçarsa dileğimizin gerçekleşeceğine işarettir.

Uğurun hikayesine gelince. Eskiden çiftçiler ekinlerine dadanan bitki zararlıları ile mücadele halinde imişler. Bir gün uğur böcekleri çıkagelmiş ve yaprak bitlerini yok etmiş. Çiftçiler bu böceğin kendilerine uğur getirdiğine inanmışlar.

Diğer bir hikaye yedi rakamının uğurundan gelir. Çünkü uğur böceklerinin sırtında genellikle yedi adet benek bulunur. Uğurböceğinin üzerindeki beneklerin yaşını gösterdiğine dair bir inanış vardır. Ancak doğru değildir. Türünü gösterir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*