Mars gezegeni hakkında bilgiler

Mars, güneşten uzak dördüncü gezegeni. Dünya’dan, bir sonraki gezegen. Mars, güneşten 142 milyon mil daha uzaktadır. Gezegen Dünya’nın yaklaşık altıda biri büyüklüktedir. Mars, Kızıl Gezegen olarak bilinir. Kırmızı rengini toprağındaki demirden alır. Mars’ın iki küçük ayı var. Adları: Phobos ve Deimos.

Mars çok soğuktur. Mars’ın ortalama sıcaklığı eksi 63 derecedir.

Mars kayalık bir gezegen olup, kanyonlar, yanardağlar ve kraterler ile doludur. Kırmızı toz neredeyse Mars’ın tümünü kapsar. Dünyada olduğu gibi, bulutlar ve rüzgar vardır. Atmosferi çok incedir. Bazen rüzgar, kırmızı tozu toz fırtınasına sebep olur. Minik toz fırtınaları olduğu gibi kasırga benzeri fırtınalar da vardır. Büyük olanlar tüm gezegeni örtebilir!

Mars, Dünya’nın yerçekiminin yaklaşık üçte birine sahiptir. Mars’a düşen bir kaya Dünya’ya düşen bir kaya daha yavaş düşecektir. Mars’taki şeyler, Dünya’da tartıldıklarından daha az ağırlığa sahiplerdir. Dünya’da 100 kilo ağırlığında olan bir kişi daha az yerçekimi nedeniyle Mars’ta sadece yaklaşık 37 kilo gelir.

NASA, Mars hakkında daha fazla bilgi edinmek için uydular ve robotlar kullandı. 1965’te Mariner 4, Mars’a yollanan ilk uzay aracıydı. 1976’da Viking 1 ve Viking 2 Mars’taki ilk NASA uzay araçlarıydı. Fotoğraf çektiler ve gezegenin yüzeyini araştırdılar. O zamandan beri, daha fazla uzay aracı Mars’a gönderildi.

Ocak 2004’te NASA’nın Spirit ve Opportunity robotları Mars’a indi. Bir zamanlar Mars’ta su bulunduğunu kanıtladılar. Canlıların hayatta kalması için suya ihtiyacı vardır. Yani, Mars’ta herhangi bir su işareti, gezegende hayatın olabileceği anlamına gelebilir.

Mars’taki uzay araçları, Mars’ta volkanlar, kanyonlar, kraterler, sıcaklık ve mineral çeşitlerini ölçmek için bilimsel araçlar kullanıyor. Ayrıca fotoğraf çekiyor ve su arıyorlar.

Şuan Mars’ta hareket eden iki robot, Mars’ın yüzeyini araştırıyorlar. Onların isimleri Opportunity ve Curiosity. Robotlar resim çekme ve gezegenin toprağını ve kayaları yakından bakmak için dolaşıyorlar.

Keşif aracı Curiosity (Merak), 6 Ağustos 2012 tarihinde Mars’ın Gale kraterinde Aeolis Palus bölgesine iniş yaptı. Mars’a gönderilen en gelişmiş keşif robotudur. Halen görevini yerine getirmektedir.

Kaynak: Nasa

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*