ÇOÇUKLARDA ALERJİK ASTIMI ÖNLEMENİN YOLLARI

Hava kirliliği, sanayileşme, batılı tarzı yaşama, fast food tarzı beslenme nedeni ile alerji ve astım sık görülen bir hastalık haline gelmiştir. Hasta sayısının daha da artacağı öngörülmektedir.
Çocuğunuzun ilerde astım hastası olmaması için alabileceğiniz birtakım önlemlere bu yazıda yer verilmiştir.
Astım çocukların okula devamını engelleyen en önemli hastalıklar arasında yer alır.

Çocuklara içeriğinde kafein maddesi bulunan çikolata ve kakao vermemek ( reflüye sebep olur ), boyalı yiyecekler ( şeker, dondurma gibi ) , fast food, hazır yemek ( hazır döner, tavuk döner, hazır köfte, hazır çorba, hazır soslar, mayonez, ketçap), sosis, sucuk gibi şarküteri gibi işlem görmüş gıdalar ile beslememek bu tür gıdalara alışmasını önlemek yolu ile yiyecekler vasıtası ile aldığımız yabancı maddeleri azaltabilir ve reflüyü ( mide içeriğinin geri gelmesi ) önleyebiliriz.

İnek sütü, yer fıstığı, balık, yumurta, kabuklu deniz hayvanları, kuruyemişler ve muz çocuklarda ani ve ciddi alerjiye yol açabilecek gıdalardır. Astım krizini tetikleyebilirler. Bu yiyeceklere olan alerjiler yetişkinlik döneminde genellikle ortadan kalkar.
Çocuklar mevsiminde yetişen taze sebze yemekleri ve meyve ağırlıklı olarak beslenmelidir.
Bilhassa okul ve kreşe giden çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları bazı virüsler ve hava yollarının uyarılması nedeni ile astım hastalığını tetikler.

Giysiler pamuklu ipten üretilmiş olmalı, terletmemelidir. Sentetik olmamalıdır. Akarların yok edilmesi amacı ile çocuğun kullandığı yatak, çarşaf takımları ve giysiler 60 derece sıcak suda yıkanmalı, sıcak ütü ile ütülenmelidir.
Peluş oyuncaklar akarların üremesi ile astıma yok açabilirler. Bu oyuncaklarda ara sıra yüksek dereceli su ile yıkanmalıdır.
Ev rutubetsiz olmalı, havalandırılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*