DEĞİŞİK ZEYTİN YAPIMI TARİFLERİ

Zeytin mevsimindeyiz. Bu sene zeytin çok bol ve ucuz. Pazarlardan dört kilosu on milyona zeytin alabilmek mümkün.
Bu yazıda fazla ayrıntıya kaçmadan, her evde bulunabilecek malzemeler ve herkesin yapabileceği şekilde evde zeytin yapımını sundum.

ÇİZİK YEŞİL ZEYTİN YAPIMI

Zeytinleri bir bıçak yardımı ile 2-3 yerinden çizin. Su dolu bir kaba koyun. Her gün süzüp, suyunu değiştirin. 7- 10 gün boyunca suda tutun. 5 kg lık bir su şişesine zeytinleri doldurun. 2 çorba kaşığı salamura tuzu, 1 çorba kaşığı limon tuzu koyun. Üzerine su ekleyin.

KIRMA YEŞİL ZEYTİN

Zeytinleri bir çekiç yardımı ile kırın. Su dolu bir kaba koyun. Her gün zeytinleri süzüp, suyunu değiştirin. 7- 10 gün sonra zeytinin acılığı gidince 5 kg lık bir su şişesine doldurun. 2 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 yemek kaşığı limon tuzu koyun. Üzerine su ekleyin. Limon tuzu zeytinin erimesini önler. Ancak zeytininizin erimemesi için en önemli husus zeytininizin cinsidir.
Kırma zeytin daha çabuk olur.

SELE SİYAH ZEYTİN YAPIMI

10 kg zeytin yıkanır. Temiz bir çuvala aralarına 2- 3 kg kaya tuzu dökülerek doldurulur. Çuval iki tane tuğla gibi bir yükselti üzerine konur. Acı suyunun akması ve bu akan acı suyun tekrar çuval ile temas edip ıslatmaması için gereklidir. Çuvalı balkon gibi bir yerde muhafaza edin. . Altına da bir leğen koyun. 15 gün gibi bir sürede olur.

SALAMURA SİYAH ZEYTİN YAPIMI

Zeytinler yıkanır. 5 kg lik bir su şişesine doldurulur. 2 çorba kaşığı salamura tuzu eklenir. Üzerine su konur. Siyah zeytine limon tuzu eklenmesine gerek yoktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*