ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Tuvalet eğitimin başlamak için çocuk hazır olmalıdır. Bunu nasıl anlarsınız :
En az iki yaş civarında olmalı tuvaletinin geldiğini anlayabilmeli. Kas kontrolü fiziksel olarak gelişmiş olmalı. Birkaç saat kuru kalabilmeli
Çocuk tuvaleti kullanmayı istemelidir.  Ağlamamalı ve korkmamalıdır.
Kendi kendine giyinip, soyunabilmelidir. Pantolonunu, kilodunu indirip çıkarabilmelidir.
Islak, kuru, kilot, klozet gibi kavramları bilmeli anlayacak ve konuşacak durumda olmalı
Ön hazırlık olarak çocuk anne ve babayı tuvaleti kullanırken, taharet yaparken, tuvalet kağıdı kullanırken, sifonu çekerken  ve elini yıkarken görmelidir. Siz farkına bile varmadan çocuklar tüm bunları beynine kaydeder hem öğretmiş hem iyi örnek olmuş olursunuz. Çünkü tuvalet eğitimi sadece tuvaletini ile sadece tuvalete yapmayı değil temizlik kurallarına uymayı da öğrenmelidir.
Bir altını ıslatan, klozetli bebek alarak tuvalet oyunu oynayabilirsiniz.
Tuvalet eğitimi çocuk fiziksel ve zihinsel olarak hazır olduğunda kendiliğinden kazanılacak bir alışkanlıktır. Stres yapmaya hiç gerek yoktur. Çoğu anne tuvalet eğitimine çok erken başlar bu da annede stres, sinirlilik, başarısızlık duygusu, hayal kırıklığına yol açar. Çocuk açısından bakarsak ise ülkemizde çoğu çocuk tokat atma, baskı, bağırma, tehdit etme gibi davranışlarla karşı karşıya kalır. Çok temiz ve titiz annelerde çocuğun halıya, odaya kaka, çiş yapması sonucu gelişen sinirlenme sonucu baskılar yaygındır. Hatta bu çocukta önemli psikolojik sorunlara kadar varır.
Sizlerle kendi deneyimimi paylaşmak istiyorum. Aile büyüklerinin baskısı üzerine ikizlerime tuvalet eğitimi vermeyi düşündüm. Çocuklarım iki buçuk yaşında iken hazır yaz iken öğrensinler diye tuvalet eğitimine başladım. Tam bir kabustu. Çocuklar klozete oturmayı istediler bu önemli bir gelişmeydi ancak klozete oturmayı bir oyun haline getirdiler. Beni kandırdılar. Tuvalete oturdular ama çiş ve kakalarını oraya yapmadılar. Yere yaptılar. Bütün günüm tuvalette dikilmekle ve yer silmekle geçti, Çok yoruldum ve sinirlerim bozuldu. Bezlerini bir taktık, bir çıkardık. Çok bez ziyan ettik.
Sonra baktım evet iki buçuk yaşındalar ama konuşmaları geri, Islak, kuru gibi önemli kavramları bilmiyorlar. Yaptıkları çişi içmeye, klozeti salona taşımaya, klozet oturağını şapka yapmaya kalktılar. Hazır olmadıklarına karar verdim.
Bu arada onlar banyoda oynarken önemli kavramları öğrettim. Ben tuvalete giderken kapıyı açık bıraktım anlattım.
Bir gün onlara para yok, bez yok dedim. Artık büyük oldunuz. Bebek küçük siz büyüksünüz. Kilot giydirdim. Çok fazla alıştırma kilodu almıştım çok da pahalıydı. Hiç de gerek kalmadı. Aklınızda bulunsun. Kaka, çiş klozete kilot kuru kalacak dedim.  Kızımın biri bir günde diğeri üç günde alıştı.
Çocuklarım üçüncü doğum günlerine tuvalet eğitimi başarısı ile girdiler.
Bir hafta sonunda bu öyle benimsediler ki gezmeye çıkarken altlarına önlem olarak bez bağlamam rağmen tuvaletlerini beze yapmak istemediler ve klozete yaptılar.
Eğitime başlayalı iki buçuk hafta oldu ve artık neredeyse hiç kaza olmuyor. Sadece geçen gün ikizlerden biri oyuna dalıp banyoda oynar iken çiş ve kakasını banyoya yere yaptı. Ona konuşarak bir daha yere yapmaması konusunda uyarıda bulunduk.
İşte size püf noktası çok erken başlamayın, geç olsun güç olmasın. Çocuğunuzun gelişimini en iyi siz bilirsiniz başarısız anne olduğunuzu düşünen aile büyükleri, komsu ve arkadaşları umursamadan bir değerlendirme yapın.
Gece bez bağlamamak için ise bir süre daha beklemelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*