İNATÇI ( GEÇMEYEN ) PİŞİK DURUMUNDA NELER YAPILMALIDIR NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR

Yeni bir ek gıda başlama, memeden kesme, ishal, antibiyotik kullanımı, diş çıkarma, deterjan, bebek bezi , şampuan değişimi sonucu pişik oluşumu nedeni olabilirler. İnatçı pişiklerde idrar yolu enfeksiyonu akla gelmelidir.

Bebeğin giysileri pamuklu ve rahat olamalı,  granül sabun ( sabun tozu ) ile yıkanmalıdır.

Naylon külot kullanılmamalıdır.

Günlük olarak banyo yapılmalıdır.

Alt değiştirmede ıslak mendil kullanılmamalı, yapılabiliyorsa alt duru su ile yıkanıp kurulanmalı ya da kaynamış soğumuş suya batırılmış sıkılmış pamuk ( tercihen pamukçuk bırakmaması için makyaj pamuğu ) ile silinmelidir.

İnatçı pişiklerde bebek bezini çıkarıp cildin kurumasını ve havalandırılmasını sağlamak en işe yarayan yöntemdir. Günde en az 3-4 saat bebeğin altını bezsiz açık bırakın. Hava alsın. Yara kurusun.

Pişik bir haftalık tedaviye rağmen geçmiyorsa, pişik kremleri işe yaramıyorsa, bez bölgesinden farklı yerlere karın, kalça, sırt gibi yayılmaya başladıysa, ciltte döküntüler oluştuysa, ateş varsa doktora başvurmalıdır.

Hakiki sızma zeytinyağını bir tavada kavurup, asidini alarak, soğutup, pişiklere sürmek çok iyi gelir.

İlaç olarak mantar kremleri, bakteri enfeksiyonuna yönelik kremleri ve kortizonlu kremleri doktor önerisine göre kullanılır. Bunlar bez değişimlerinde ince bir tabaka halinde sürülür.

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel