Gluten nedir ve hangi gıdalarda bulunur?

Bu yazımızda gluten nedir, hangi besinlerde (gıdalarda) bulunur, glutenin zararları var mıdır, glüten alerjisi (hassasiyeti) hangi hastalıklara yol açar, bunları kısaca açıklayacağız. Glüten nedir? Gluten , tahıl tanelerinde bulunan bir grup proteindir . “Kesin olarak ifade etmek gerekirse,” Gluten “yalnızca buğday proteinleri ile ilgili olmasına rağmen, bu terim sıklıkla diğer tahıllarda doğal olarak oluşan prolamin ve glütelin proteinlerinin kombinasyonunu belirtmek için kullanılmaktadır .” Gluten, ekmeklik buğdaydaki toplam proteinin% 75–85’ini oluşturur .

Saf buğdayın yanı sıra, tüm formların da bulunur.

1. buğday nişastası

2. Buğday Kepeği

3. buğday tohumu

4. kuskus

5. bulgur

6. Hamursuz ekmek

7. irmik

Glüten içeren tahılların listesi buğdayla bitmiyor. Diğerleri:

1. arpa

2. bulgur

3. yulaf (yulafın kendisi glüten içermez, ancak genellikle glüten içeren tahıllar üreten tesislerde işlenir ve kontamine olabilir)

4. Çavdar

Gluten ayrıca bir bileşen olarak görünebilir:

1. arpa maltı

2. Malt sirke

3. salata sosları

4. soya sosu

5. baharatlar ve baharat karışımları

6. çeşniler

7. tavuk suyu

Prolaminler, kaynaklandıkları tahıllara bağlı olarak farklı adlara sahiptir. Buğdayda bulduğunda, Prolaminler olarak adlandırılır gliadin ; arpada bunlara hordeins denir ; çavdarda sekalin ; ve yulafta, aveninlerde . Bu protein sınıfları topluca “Gluten” olarak adlandırılır. Benzer şekilde, buğdayda bulunan glutelinlere tipik olarak glutenin denir . Mısır ve pirinçteki depolama proteinlerine bazen glutenler denir, ancak bunlar gerçek glutenden farklıdır.

Glutenin zararları var mıdır

Gluten, bazı insanlarda olumsuz enflamatuar , immünolojik ve otoimmün reaksiyonları tetikleyebilir . Gluten , genel popülasyonun% 1-2’sinde çölyak hastalığı , genel popülasyonun% 6-10’unda çölyak dışı Gluten duyarlılığı , dermatit herpetiformis , gluten ataksisi ve diğer nörolojik bozukluklar dahil olmak üzere geniş bir ilişkili bozukluklar yelpazesine neden olabilir . Bu bozukluklar Glutensiz diyetle tedavi edilir .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*