KÖPEĞİMDE KANLI İSHAL VAR NE OLABİLİR

Köpeğinizde kanlı ishal var ise sebebi aşağıdaki hastalıklar olabilir.

Gençlik hastalığı ( Distember): Her yaş köpekte görülebilir ama en çok yavru köpeklerde görülür. Aşısı vardır. Virüslerin neden olduğu öldürme oranı yüksek bir hastalıktır. İnsanlara bulaşmaz. Ateş, iştahsızlık, gözde akıntı, kusma, yürüme bozuklukları, öksürük ve son dönemde felç, belli başlı belirtileridir.

Parvo Virüs (Kanlı ishal): Kusma, yüksek ateş, kanlı İshal, depresyon, iştahsızlık , kötü kokulu dışkı , ilerleyen dönemde sıvı kaybı ve ölüm görülebilir. Belirtilerine neden olan virütik hastalıktır. Aşısı vardır. İnsanlara bulaşmaz. Yavru köpeklerde sık görülür.
Parazit ( Solucan): Yavru köpeklerde en sık ishal nedenidir. Koyu renkli ve kötü kokulu dışkı ve ishal görülür.

Minyatür pincher cinsi üç aylık erkek köpeğimi alıp eve getirdiğim gün ciyk diye ses çıkarıp rahatsız görünüyordu. Dikkatli baktığımda üzerinde yürüyen pireler olduğunu fark ettim. Hemen veterinere götürdüm. İç ve dış parazit aşısı yapıldı. Dış parazit çok kısa bir süre sonra yok oldu. İlk başlarda her şey normal gibi idi. Sonra tüylerinin rengi değişmeye başladı. Tüyler aynı zamanda da sertleşti. Daha önce yavru köpek beslemediğimizden normal sandık. Kilo almamaya ve zayıflamaya başladığında bir şeylerin ters gittiğini anladık.

Bir gün ishal oldu ve siyah dışkı yaptı. Bir gün içerisinde en az sekiz kez çok kötü kokulu siyah dışkı yapmıştır. Aldığımız pet shop un veterinerinde bir gece kalıp ishal destek, vitamin-mineral tedavisi gördü. Özel mama yedi. Pet shop köpekte parazit vardır dediği için konuyu araştırdım, diğer belirtileri gözlemledim ve en sonunda tahmin ettiğimiz gibi siyah dışkı yapmanın altından iç parazit çıktı.

Köpeklerde görülen kanlı ishal için genellikle parvo virüs ya da gençlik hastalığı gibi ciddi ve öldürücü iki köpek hastalığı düşünülür. Ancak sebebi basit bir parazit olabilir. Basit desek de parazit yavru bir köpeği öldürebilir. Özellikle de köpeğiniz dış parazit yani bit pire tedavisi görmüş ise on beş gün kadar sonra iç parazit görme olasılığınız yüksektir. Yumurtalar tüyleri üzerinden köpeğe geçerek bu sürede olgunlaşıyor. İç parazit köpekte önce siyah dışkı, akabinde kanlı dışkı daha ve bulgur tanesi gibi parazitler görünen kanlı dışkı şeklinde kendini gösterir. Köpeğin tüylerinin sertleşip, renginin açılması da önemli bir bulgudur. Köpek kilo almaz veya zayıflar. Bu belirtileri köpeğinizde gördüğünüzde öksürük yok ise iç parazit yani kıl kurdu veya tenya gibi düşünülmeli ve veterinere başvurulmalıdır. 15 gün ara ile hap şeklinde ağızdan verilen iç parazit tedavisi ile köpeğiniz sağlığını kazanacaktır.

Parazit tedavisi süresinde birkaç gün köpeğin dışkısında bulgur tanesi gibi parazit gördük daha sonra azaldı ve dışkı rengi normale döndü. Köpek ikinci parazit tedavisinin ardından kilo almaya devam etti.
Peki bu parazitler insana bulaşır mı evet bulaşabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*