TÜRK KAHVESİ NASIL PİŞİRİLİR TARİFİ

Kaynatılarak içilen dünyadaki tek kahvedir. Türk gelenek ve göreneklerinde en önemli misafirlere ikram edilir. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır denir.
Telvesinden kahve falı bakılır.
Kalp sağlığına yaralıdır. Kansere karşı koruyucudur.Karaciğere ve safra rahatsızlıklarına iyi gelir. Ağrı kesicilerin etkisini kuvvetlendirir.
Yorgunluğu alır. Zihni açar.
Ancak fazla içilmesi çarpıntı, yüksek tansiyon, baş ağrısı ve mide rahatsızlıklarına yol açar. Kadınlarda yumurtlamayı olumsuz etkiler.
Günde iki fincandan fazla içilmemelidir. Ölçü olarak bizim kahve fincanlarımız karardır.
En lezzetli Türk kahvesi mangal ateşi gibi kısık ateşte ve bakır cezvede pişirilmelidir.
Kokusu ve aromasının iyi olması için kahve taze çekilmiş olmalıdır. Kahve mutlaka ambalajı iyice katlanarak hava almadan muhafaza edilmelidir.
Türk kahvesi sade, orta şekerli ve az şekerli olmak üzere üç türlü yapılır. Ben urda size orta şekerli Türk kahvesinin tarifini vereceğim.
Hazırlık süresi:2 dk
Pişirme süresi:10 dk
Toplam süre: 12 dk
Besin değeri:
1 fincan 23 kalori

Türk Kahvesi Tarifi

Malzemeler:

Kahve
Şeker
Su

Hazırlanışı:

Çeşme suyu kullanmayınız. Klorlu su ile yapılan kahve iyi olmaz.
Bir fincan Türk kahvesi için 1 tatlı kaşığı kahve, 1 tatlı kaşığı şeker ( 2 adet kesme şeker ) ve bir kahve fincanı su konur. Kısık ateşte karıştırılarak pişirilmeye başlanır. Üzerinde köpüğü biriktikçe tatlı kaşığı yardımı ile köpük sıyrılıp fincana alınır. Köpüklü kahve yapmanın sırlarından biri budur. Kaynayınca bir iki fokurdatıp alınır. Bazı kişiler kahvenin kaynatılmaması gerektiğini savunurlar. Lezzetsiz olduğu söylenir. Ancak kahvenin köpüğünü fincana aldığımızdan ve bu köpük de fincanın yaklaşık dörtte birini doldurduğundan , birde kahve kaynatılmaz ise misafirlere buz gibi bir kahve ikram etme gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle ben bir iki taşım kaynatma taraftarıyım.
Türk kahvesi tarçın, çikolata, kakule, damla sakızı ile hazırlanabilir.
Bir bardak su ve Türk lokumu ile servis edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*