SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK VE UZATMAK İÇİN LAVANTA

Saç dökülmesini önlemek, saçın hızlı uzamasını sağlamak, çabuk yağlanmasını engellemek için lavanta bitkisi kullanılır. Ayrıca yıpranan, sert ve mat saçlarınızı canlandırır. Saç bakımı amacı ile lavanta yağı sürülerek, lavanta çayı içilerek, saç yıkama sonrası saç maskesi şeklinde kullanılarak bitkinin bu özelliğinden faydalanılır.

Lavanta çayı

Kaynamakta olan bir kupa suya 1 tatlı kaşığı lavanta atıp 5 dakika kaynatın. Altını kapatıp 10 dakika demleyin. Hemen süzün yoksa çok acı olur. Ilık için. Günde 1 çay bardağı içilir. Çay taze olark hazırlanıp, içilmelidir.

Lavanta ile saç yıkama ( lavanta saç maskesi )

3 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı lavanta atılır. 5 dakika kaynatılır. 10 dakika demlenir. Süzülür. Saç şampuanı ile yıkandıktan sonra lavanta suyu ile yıkanır. Yarım saat beklenip durulanır.

Lavanta yağı ile saç bakımı

Kellik tedavisinde kullanılır. Tek başına sürülmez. Badem yağı, zeytinyağı, biberiye yağı, kekik yağı, sedir ağacı yağı gibi saça yararlı diğer yağlar ile seyreltilerek ve karıştırılarak kullanılır. Tek başına kullanılır ise cildi tahriş edebilir. Günde 5 damladan fazla kullanılması zehirlenmeye sebep olur.

Lavanta zararları

Hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır. Alkol ile birlikte kullanılmamalıdır. İlaçlarla, bilhassa antidepresanlarla birlikte alınmamalıdır.
Allerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bulantı, kusma, titreme, baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.
Çayı kabızlık, iştah artışı ve baş ağrısı yapabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*