SALATALIK TURŞUSU TARİFİ NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

Kornişon salatalık
Nohut
Limon
Salamura tuzu
Üzüm sirkesi
Maydanoz
Sarımsak

YAPILIŞI :

Turşu yapımındaki temel aşamalar bütün turşularda aynıdır.
1- Malzemelerin dizilişi

Salatalıklar bol suda yıkanır. Sapları uzun ise bir bıçak yardımı ile temizlenir. Bir bıçak ile üzerine birkaç delik açılır. Bu delikler salatalığın içine sirkenin nüfuz etmesini ve turşunun daha çabuk olmasını sağlar. Turşu kavanozu ve yahut bidonuna salatalıklar dizilmeye başlanır. Salatalıkları dizer iken aralarına birkaç adet nohut, kabuğu soyulmadan halka halka dilimlenmiş limon ve kabuğu doyulmuş sarımsak dişleri atılır. Limon turşuya lezzet verir.

TURŞUDA NOHUT NEDEN KULLANILIR

Nohut turşunun olmasını hızlandırır. Farklı bir aroma katar.
Nohut ve limon kullanmadan da turşu yapılabilir.

2- Turşu suyu hazırlama
İki litre suya bir buçuk su bardağı üzüm sirkesi ve bir buçuk su bardağı salamura tuzu ( iri turşu tuzu) katıp karıştırmak sureti ile hazırlanır. Turşu suyu temiz olmalıdır. Bu da diğer bir püf noktadır. Bebeklere mama hazırlamada kullanılan su gibi kaynatılıp soğutulmuş su kullanmanızı öneririm. Ben damacanadan temiz içme suyu kullandım.
Turşu suyu ile turşu bidonundaki sebzelerin üzeri doldurulur. Üzerine sağları ile birlikte yıkanmış maydanoz konulup sebzelerin hava ile teması kesilir. Kereviz ve yahut asma yaprağı da maydanoz yerine kullanılabilir. Maydanoz ve kereviz yaprağı aynı zamanda tat ve koku da verir. Bidonun kapağı sıkıca kapatılır.
3- Saklama

Turşu bidonunun altına bir tepsi veya leğen konur çünkü kabarıp suyu kapaktan sızacaktır.Güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edilir.
TURŞU NE KADAR ZAMANDA OLUR
3-4 haftada turşu yenecek duruma gelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*