MUHABBET KUŞLARINDA KÜFLENMİŞ YEM (AFLATOKSİN) ZEHİRLENMESİ

Altı ay önce çekinik parçalı gen mutasyonuna sahip olan ortama yirmi günlük yavru bir muhabbet kuşu atın almıştım. Bilmeyenler için yazıyorum. Parçalı mutasyonlu muhabbet kuşlarında karınlarında bir renk bandı olur. Yani karınlarının üstü ayrı renk altı ayrı renktir. Benimkinin karnının  üstü parlak mavi bandın alt kısmı ise beyaz idi. Yine kafalarının arkasında bir renk yaması olur. Benim muhabbet kuşunun kafasındaki siyah beyaz çizgilerinin arasında beyaz bir yama mevcut idi. Çok sağlam ve sağlıklı bir hayvandı. Aynı zamanda uysal ve çok ilgi görmemesine karşın ele geliyordu.

Bir gün kafesini temizledim. Yen yem koydum. Kutusundan içine bakmadan döktüm.  Kuş acıkmıştı. Bir kez bol miktarda yem yedi. Birkaç saat geçti. Bir ara bir baktım kafesin tellerinde bir kurt geziniyor. Önce kuşu kontrol ettim hastalandı da bir yeri mi kurtladı diye. Daha sonra kafesin kurtlayabileceğini düşündüm. Ama bu ihtimali hemen eledim. Çünkü kendi ellerim ile yeni yıkamıştım. Daha sonra mutfağımın rutubetli olduğu ve zaman zaman pirinç, kuru fasulye gibi bakliyatlarımın kurtladığı aklıma geldi. Yemi kontrol ettim. Teşhis doğru idi. Yemde hem bol miktarda küf ve kurt vardı. Kuşun kafesinden yemliği aldım. Eski yemi çöpe attım. Akşama yeni yem alınacaktı.

İki gün sonra kuşun çok sakin olduğunu fark ettim. Hiç kaçmadan kendini sevdirdi. Birkaç saat sonra çok halsiz göründüğünde hasta olduğunu anladım ancak hala tüneğinde duruyordu. Ertesi sabah kafesin dibine yaydığımız gazete kağıdının üzerinde yeşil renkli ishal kaka vardı ve kafesin dibi su dökmüş gibi ıslaktı. Kuş yere inmişti. O gün çok hasta olduğunu anladım. İshal ilacı ve vitamin takviyesi almak üzere kuşçuya gittim. Eve gelmem birkaç saatimi aldı. Döndüğümde kuş tir tir titriyordu. Kanatlarını titretiyordu. Birkaç saat sonra iki kanadını açarak titremeye ve zor soluk alıp vermeye başladı.  Bir iki saat daha geçince çırpınarak takla atmaya başladı. Kafesin dibine iyice yapıştı. Ertesi sabah felç olmuş. Veterinere gittik. İki gün önce gelse idi bir şansı olabilirdi. Küflü yemi yediğini fark ettiğiniz an getirmeliydiniz dedi. Aflatoksin zehirlenmesi teşhisi koydu. Eskiden beri az da olsa küflenmiş bir gıdanın yenmemesi gerektiğini ve sağlığımıza çok zararlı olduğunu duyarız. Şimdi nedir bu aflatoksin bir bakalım.

Aflatoksin Aspergillus türü küflerde üremiş mikotoksinlere verilen addır. Küflenmiş ve tozlu yemler kesinlikle muhabbet kuşlarına verilmemelidir.  18 çeşidi bulunmakla birlikte en önemlileri Aflatoksin B1,B2,G1,G2 ve M1?dir.

İnsanlarda da toksik olmakla birlikte hayvanlara daha zararlıdır. İnsanlarda uzun süreli ve az miktarda alınması karaciğer kanseri, sarılık, sirozdan sorumludur. Afrika ülkeleri gibi açlığın hüküm sürdüğü yerlerde küflenmiş mısır, pirinç, makarna gibi bakliyatların yenmesi sonucu ani zehirlenmeler de görülür.

Tavşan, köpek, hindi, balıklar ve ördekte de görülür.

Yavru kuşlar aflatoksinlere karşı daha hassastır. Öldürücü dozda aflatoksin alan muhabbet kuşlarında hasar gören ana organ karaciğerdir. Karaciğer harap olur. Titreme ve çırpınmalar karaciğer ağrısından dolayıdır.  Solunum güçlüğü, sindirim sistemi bozukluğu, karaciğerin pıhtılaşma mekanizmasında bozulmasından dolayı iç kanama, koma ve ölüm ile sonuçlanır. İlaçların yararı olmaz aksine verilen ilaca bağlı olarak karaciğer daha fazla zarar görür.

Hayvanlarda ise düşük dozda sürekli vücuda alınması büyüme gelişme bozukluğu ve karaciğer kanseri yapar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*