KIRMIZIBİBER DERİN DONDURUCUDA NASIL SAKLANIR?

Yağ biberi adı ile de bilinen kırmızı biberin mevsimi ağustos ayıdır. Eylül ayında ucuzlar. Biber salçası, acuka, közlenmiş kırmızı biber ve turşusu yapılmak sureti ile kullanılır ve kışa saklanır.

Ancak ben burada derin dondurucuda saklama yöntemine değineceğim.

Kırmızı biberin özelliklede bulgur pilavı, kabak gibi yemeklere ne kadar lezzet kattığını herkes bilir. Yeşil biberin yanında menemen yaparken biraz da kırmızı biber katarsanız farklı lezzette bir menemen elde edersiniz. Biber kış mevsiminde oldukça pahalıdır. Bu nedenle derin dondurucuda besin değeri bozulmadan kırmızı biber bir yıl saklanabilir.

Kırmızı biberi satın alır iken etli ve koyu kırmızı olmasına dikkat edin. Biberleri bol suda yıkayın. Bir bıçak yardımı ile ikiye bölün. Sap ve çekirdeklerini temizleyin. Suyunu süzdürün. Derin dondurucuya atar iken çok ıslak olmaması önemlidir. Çünkü donacak olan su buz yapar ve besinin bozulmasına neden olur. Yemeklik şekilde doğrayın. 3-4 biber, 3-4 biber buzdolabı poşetine doldurun. Hava girmeyecek şekilde poşetin ağzını bağlayın ve derin dondurucu bölümüne yerleştirin. Çıkardığınız zaman çözünmesini beklemeden direkt kullanın.  Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*