ACUKA (ACIKA) TARİFİ, NASIL YAPILIR?

En lezzetli ve ucuz domates ve kırmızı biberi bulabileceğimiz mevsimdeyiz. Dolayısı ile salça ve acuka zamanı. Kahvaltıda ekmeğin üzerine sürülmek sureti ile yenen iştah açıcı bir mezedir. Kırmızı yağ biberi portakaldan daha yüksek miktarda C vitaminİ barındırır.
Öncelikle acukanın en temel malzemelerinden olan ev yapımı domates ve biber salçanızı hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Bir çuval kırmızı biberi alıp çekirdeklerini çıkarıp yıkayın. Bıçak yardımı ile ikiye bölün. Kaynatın. Kevgirden geçirin.

MALZEMELER :

3 yemek kaşığı domates salçası
2 yemek kaşığı biber salçası
4 diş sarımsak
1 su bardağı dövülmüş ceviz ya da fındık
Karabiber, pul biber, kimyon, tuz
1/ 2 su bardağı robotta çekilmiş veya el ile ufalanmış bayat ekmek içi
1/ 4 su bardağı sızma zeytinyağı

Genel olarak bu malzemeler çiğ olarak karıştırılır. Ancak salça kokusu gitsin diyenler, kavrulmuş sevenler bir tava yardımı ile salça ve baharatları şöyle biraz rengi dönene dek üç dört dakika kaşık ile karıştırarak yağda kavurabilirler.
Sarımsaklar kabukları soyularak havanda dövülür ve eklenir. Tuz konur. Tuz oranını havanda sarımsak döver iken sarımsaklara ektiğiniz tuz ve salçanızın tuz oranına bağlı olarak ayarlayın.
Daha sonra ceviz, sızma zeytinyağı ve kıvam için ekmek içi eklenir. Acukanın içerisine ceviz konulur. Ancak Karadeniz gibi fındığın bol bulunduğu bölgelerde havanda dövülmüş fındık da kullanılabilir. Bazı kişiler ceviz veya fındığın çok dövülmesinden ziyade büyük ufalanıp acukayı yerken ağza gelmesinden hoşlanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*