DİŞLERDE AŞINMA SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ (KAMA DEFEKTİ, ASİT EROZYONU)

Ağız bakımına önem veren kişilerde görülen bir hastalıktır. 90? lı yıllardan sonra yaygınlaşan ve diş hekimlerinin ilgi ve araştırma konusu olan bir hastalıktır. Dişlerde serviks bölgesinde ( diş boynunda ) çentik şeklinde sarı kahverengi renkte kemik dokusu kayıpları mevcuttur. Hastalar soğuk ve sıcağa, sert cisimlere temasta hassasiyet, asitli ve tatlı besin yendiğinde kamaşma, sızı şikayeti ile diş hekimine başvurur. Dişlerin görünümü ve fonksiyonu bozulur. Diş etinde biraz çekilmeye neden olabilir. Genellikle yaşlı hastalardır ve geç bir evrededir. Kalıtımdan kaynaklanabileceği gibi genellikle diş fırçalarken ya da beslenmede yapılan bir dizi hatadan kaynaklanır. Ülkemizde % 80 gibi yüksek bir oranda görülür. Yaş ile doğru orantılıdır. Yaş ilerledikçe dişlerde aşınma artar. 40 yaş üzerinde sık rastlanır.
Mesleki olarak yüzücülerde, şarap içenlerde sık rastlanır. Obezite bir risk faktörüdür.

NEDENLERİ :

Birçok nedeni olmakla birlikte İki ana nedeni bulunmaktadır
1- Çok sert diş fırçalama

Bunu açmak gerekirse çok sert fırça kıllarına sahip bir diş fırçası kullanma, çok bastırarak, yana doğru ya da yukarı aşağı çok sert hareketlerle fırçalama, 2 dakikadan uzun sürelerle diş fırçalama, gün içerisinde çok fazla sayıda diş fırçalama.
Dişler dairesel hareketlerle fazla bastırmadan fırçalanmalıdır.
Günde iki kez, iki dakika süre ile diş fırçalama kafidir.
Aşındırıcı özellikte diş macunu, beyazlatıcı kimyasal maddeler kullanımı bu soruna neden olabilir. Yine çok fazla miktarda diş macunu kullanımı zararlıdır. Mercimek büyüklüğü yeterlidir.

2- Asitli, şekerli gıdalar tüketme

Limon, greyfurt, portakal gibi asitli gıdalar,karbonatlı yiyecekler, şarap,meyve suyu, gazlı içecekler, enerji içecekleri, turşu, sirke dişi aşındırır. Bu gıdalar yenildikten hemen sonra diş fırçalanmamalıdır. En az bir saat geçmelidir. Yoksa yumuşamış diş minesine fırçalama işlemi zarar verir. Yemek arasında su içmek yaralıdır. Yine meyve ile birlikte süt alımı asidi nötr hale getirir. Meyveler küçük parçalara ayrılarak yenmelidir. Asitli içeceklerin pipet ile içilmesi tavsiye olunur.
Çay, sardalya balığı, ıspanak, elma, çiçek yağı, tahıllar, süt ve yumurta gibi florürden zengin gıdalarla beslenme fayda sağlar.
Maden suyu içilmesi önerilir.
Florürlü ağız gargaraları önerilir.
U şeklindeki aşınma asit erozyonunu, V şeklindeki ise diş fırçası sonucu oluştuğu konusunda bize fikir verir.
Reflü ve kusma ya yol açan alkol alımı ve çeşitli hastalıklar nedeni ile mide asidinin dişleri erozyona uğratması da üçüncü bir nedendir. Tükürük salgısının yetersiz olduğu hastalık ve durumlarda risk faktörüdür.
Dördüncü bir neden olarak diş gıcırdatma da diş boynunda aşınmalara yol açabilir.

TEDAVİ OLMADAN İYİLEŞMESİ MÜMKÜN MÜDÜR

Evet. Eğer çok yüzeysel ise, az miktarda doku kaybı var ise bu mineral kayıpları nefes alıp verirken karbondioksitin tükürükle teması sonucu ortaya çıkan kimyasal reaksiyon ile oluşan karbonik asidin tükürük içerisindeki mineralleri dişe bağlaması ile geri dönüşümlüdür. Fakat asitli gıda tükettiğimiz ve bu iyileşme oranı çok az olduğu için erken teşhis ve tedavi önem taşır. Diş doku kaybı dişin sinirine ulaşmış ise basit bir dolgu ile kurtarılacak diş kanal tedavisine kadar gidebilir. İlerlemiş olgularda da tedavi mümkündür.

TEDAVİ VE ÖNERİLER :

Diş fırçalama eğitimi verilir.
Hassas dişlere özel diş macunu ve yumuşak diş fırçası önerilir.
Ağıza florür sıkılması tedavide kullanılır.
Aşınmalar diş siniri gibi derin dokulara ulaştığında, dişlerde hassasiyet geliştiğinde yada estetik açıdan kabul edilemez bir görünüm aldığında dişlere restorasyon beyaz dolgu ( ışıklı kompozit)ya da porselen lamina yapılır.
Düzenli diş hekimi kontrolü önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*