DİŞETİ HASTALIKLARI DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ

Diş eti hastalıkları periodontal hastalıklar diye isimlendirilir. Televizyon reklamlarında görmüşsünüzdür. Diş eti çekilmesi ile sağlam bir dişi bile kaybedebilirsiniz diye. Diş fırçalarken diş eti kanamalarına dikkat çekilir. Bu yazı diş eti hastalıkları, diş eti çekilmesi, nedenleri, tedavisi ve sonuçları hakkında genel bilgi vermeyi amaçlamaktadır.
Diş eti hastalıkları diş eti, diş kökü, çene kemiği,ve diş kökünü çene kemiğine bağlayan lifleri içine alır. Sadece diş etinde çekilme mevcut ise gingivitis adını alır. Hastalık diğer dokulara da yayılmış ise periodontitis olarak isimlendirilir.

TİPLERİ

Diş etlerinde çekilme, parlak kırmızı görünüm, diş fırçalarken kanama, ağız kokusu ( gingivitis)
Kronik periodontitis adı üzerinde yavaş ilerleyen, artık rahatsızlık vermeye başlayıp diş hekimine başvurulduğunda ise tedavi için genellikle geç kalınmış olunan, bizim ülkemizde yetişkin bireylerin % 85? i gibi çok yüksek bir oranında mevcut olan bir hastalıktır.
Agresif periodontitits ise daha genç bireylerde görülen belirtilerin daha şiddetli olduğu tiptir. Genellikle kalıtım kaynaklıdır.
Kan kanseri, AIDS gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının komplikasyonu olarak görülür. Diş etlerinde doku ölümü ( nekroz) a kadar gidebilir. Tedavide bikarbonatlı, mikostatinli ( mantarlara etkili ), jetokain gibi ağrı ve acıyı da hafifletmeyi hedef alan çok çeşitli kombine gargaralar ile yapılır.
Diş eti travmaları, diş etine yabancı cisim saplanması sonucu oluşabilir.

BELİRTİLERİ

Diş diplerindeki tartar, biriken bakteriler dişetlerinde enfeksiyona yol açar. Tartar diş köklerine doğru ilerler. Diş kökündeki kemik doku erimeye başlar. Dış görüntü olarak dişlerde uzama, aralarda açılma meydana gelir. Diş eti parlak kırmızı ? mor görünür. Diş etinde şişlik vardır. Diş eti ile diş kökü arasında cepler oluşur. Bu ceplere yemek artıkları dolar. Bunlar ağızda bakteri oluşumu ve kötü koku yapar. Diş etinde sık sık apse oluşur. Bu apseler bireyde acı ve ağrı yapar. Yine dişte sızı ve ağrı tarzı bir his ile kişiler diş hekimine başvurur.

NEDENLERİ

En büyük nedeni yetersiz ağız bakımıdır.
Gebelik, menopoz gibi hormon dengesizliklerinin akabinde görülebilir.
Kalıtsal olabilir.
Sistemik hastalıkların sonucu olarak oluşabilir.
Sigara içenlerde, yoğun stres altında olanlarda diş eti hastalıkları sık görülür.

TEDAVİ

Tedavide ağız bakımı eğitimi yapılır. Eğitim dişler nasıl fırçalanır, yan fırçası nasıl kullanılır ( önemli not : yan fırçasının doğru kullanılmaması diş etlerine zararlıdır ), diş ipi kullanımı, basınçlı su veren alet ile diş temizliği gibi bilgileri içerir.
Diş dibindeki tartarlar diş hekimi tarafından temizlenir. Diş etinin daha temiz ve sağlıklı bir dişe yapışması ana hedeftir. Diş etindeki çekilme geri döndürülemez. Hastalığın daha fazla ilerlememesine çalışılır.
Diş etine ameliyat yöntemi ile yama yapılır. Sağlıklı diş eti estetik açıdan çok kötü görünen bir ya da iki dişe yapıştırılır.
Gargara reçete edilebilir.
2 yılda bir diş hekimi kontrolü önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*