DOKUZU BİR YERDE BİTKİSEL ZAYIFLAMA ÇAYI

Bu aralar çokça meşhur olan 9 ‘u bir yerde çayı hakkında bilgiler içeren yazımız aşağıda sunuludur. Bu yazıda 9’ u bir yerde çayının içindeki bitkilerin neler olduğu, hazırlanışı, söz konusu bitkilerin yarar ve zararlarını aşağıda anlatacağız.Aktarlarda, baharatçılarda çeşitli markalar altında satılmaktadır.
Dokuzu bir yerde (bir arada) ( 9 Life Çayı ) ( 9 Hayat Çayı ) Zayıflama Çayı diye satılmaktadır.
Dolaşım sistemini hızlandırarak vücutta ödem oluşumuna ve yağ depolanmasına engel olur.

Zayıflama çayı tarifi

Hazırlık süresi:3 dk
Demleme süresi:7 dk
Toplam süre: 10 dk

Dokuzu Bir Yerde Bitkisel Zayıflama Çayı
İçindekiler (Malzemeler):
1 tutam mate ( diğer isimleri : Paraguay çayı )
1 tutam bilye kekik
1 tutam çoban çökerten ( diğer isimleri : demir dikeni,çakır dikeni.deve çökerten,çarık dikeni )
barut ağacı kabuğu (diğer isimleri : kırarak atın, siyah kızılağaç, erkek akdiken )
1 tutam yeşil çay
1 tutam sinirli ot
1 tutam biberiye
1 tutam funda yaprağı ( diğer isimleri : süpürge otu )
1-2 yaprak cinnema ( diğer isimleri : Gymnema – Gurmar Otu )

Hazırlanışı:

Tüm malzemelerden silme 1 tutam ekleyip üzerine 1 su bardağı kaynar suyu ilave edin ve 7-8 dakika demlemeye bırakın. Hazır aldıysanız Bir adet çay poşetini bir fincanın içine koyun, üzerine kaynamış su ilave edin 3-5 dakika demlendikten sonra içilmesi tavsiye edilir.
Yeşil çay oranını biraz daha fazla tutmanın daha etkili olacağını tavsiye eden aktarlar mevcuttur.
Günde 3 defa yemeklerden 30 dakika önce aç olarak tüketin, fazlası zararlıdır.
Sıcak ve ya soğuk olarak içilebilir.
Serin ve kuru ortamda saklayınız.

Tansiyon ve benzeri kronik hastalıkları olanlara önerilmez.

Sadece çay yeterli değil, diyetinize devam edin ve günlük yarım saat spor yapın.

İçindeki bitkilerin özellikleri ve yan etkileri:

Cinnema ( Gymnema – Gurmar Otu ) : Hindistanda yetişen bir şarmaşık türüdür. Şeker tadının alınmasını engelleme, ince bağırsaktan şeker emilimini önleme yolu ile etki eder. Ancak zayıflama etkisini diğer bitkiler ile kombine kullanılırsa gösterir. Diyabet hastalarının doktora danışmadan kullanmaması gerekir. Çünkü kan şekerini düşürür ve diyabet ilaçlarının etkisini arttırır.

Sinirli ot : Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bilye kekik : Kan dolaşımını hızlandırmak sureti ile zayıflatır. Gebeler ve tiroid hastalığı olanlara önerilmez.

Çoban çökerten : Kas gücü artışına neden olur. Kas gücü artınca yağ yakımı meydana gelir. Gebe ve çocuklara ve kuvvetli tansiyon düşürücü özelliği nedeni ile düşük tansiyonu olan kişilere önerilmez.

Barut ağacı kabuğu : Seyrek rastlanan bir bitkidir. Müshil etkisi ile zayıflatır.

Mate yaprağı . Paraguay çayı adı ile de bilinir. Yağ emilimini önleyici, yağ yakıcı ve iştah kesici etkileri ile zayıflatır. Uyarıcı özelliği vardır. Uykusuzluğa neden olabilir. Başka uyarıcı maddeler ile birlikte alınırsa yüksek tansiyon ve çarpıntıya, ciddi yan etkilere neden olur.

Yeşil çay :Metabolizmayı hızlandırma yolu ile zayıflatır. İçeriğindeki yüksek kafein oranı nedeni ile kronik hastalığı olanlar ( örneğin : kalp , böbrek , tansiyon, tiroid, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, psikolojik rahatsızlığı olanlar vb. ) doktoruna danışmadan kullanmamalıdır. Gebe, emziren anne ve çocuklara önerilmez. Allerjiye neden olabilir. Tansiyonu yükseltebilir.

Biberiye : Toksinleri temizleyici, yağ yakıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkileri ile zayıflatır. Tansiyonu yükseltir. Tansiyon hastalarına önerilmez. Allerjiye neden olabilir. Fazla miktarda alınır ise zehirlenmeye yol açar. Hamilerelere önerilmez düşük yapıcı etken madde içerir.

Funda : Besinlerin bağırsaktan emilimini geciktirme sureti ile metabolizmayı hızlandırır. Tokluk hissi sağlar. Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

14 yorum

  1. Kanaatimizce kutulu ürünler daha güvenilir. Aktardan alınan karışımlarda, bazen barut ağacı yerine tarçın kabuğu, Cinnema yerine de sinameki koydukları oluyor. Biz bütün aktarları değil fakat kötüye kullananları eleştiriyoruz. Çünkü benim başıma geldi. Benim aldığım karışımda barut ağacı yerine konulan başka bir ağacın kabuğu (ne olduğunu bilmiyorum) bende alerji yaptı. Son zamanlarda ben de kutulu ürünler kullandım.

  2. Bitkisel çaylar genel olarak metabolizma hıznı artrırmak ve yağ yakıcı bitkilerin yağ yakıcı etkisinden faydalanmak amacı ile içilir. Ancak herkesin bünyesi ve metabolizma hızı farklı olduğundan fayda oranı değişir. Spor yapmadan, hareket etmeden yağ yakmak ve zayıflamak zordur. Diyet ve çay ve benzeri şeyler bir yere kadar etki eder. Zayıflamada ana kural yaktığın enerjinin aldığın enerjiden fazla olmasıdır. Ben 1 yılda 76 kilodan 57 kiloya diyet, spor ve 9 ' u birarada çay ile düştüm. Çayı sürekli kullanmadım. Spor yapmadan 67 kiloda takılmıştım. Spora 6 ay, haftada 3 gün giderek 57 kiloya indim. Bu nedenle çay zayıflamak için takviyedir. Tek başına zayıflatmaz.

  3. Dokuzlu zayıflama çayının yorumlardan da görüldüğü üzere etkisi metabolizmayı hızlandırmasıdır. Ancak kilo vermek için sadece bu yeterli degildir bunun yanında sağlıklı beslenme ve abartıya kaçmadan sporda yapılması gerekmektedir. Dokuzlu zayıflama çayı sadece burada bir destek ürünü olarak kullanılmaktadır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*