FIRINDA YUMURTALI KARNIBAHAR

Karnıbahar kızartması son derece lezzetlidir. Ancak kızartırken ne kadar yağ çektiğini herkes bilir. Yediğimiz her bir tatlı kaşığı sıvı yağın elli kaloriye eşit olduğunu düşünürsek içindeki malzemeleri aynı ve lezzeti yakın olan fırında pişirme yöntemini denemekte fayda var.

Malzemeler :

4 yemek kaşığı un ya da galeta unu
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Tuz
2 adet yumurta

Yapılışı :

Karnıbahar yıkanır. Büyük büyük çiçeklere ayrılır. Suda haşlanır. Dağılıp, parçalanmaması için fazla haşlamayın. Biraz diri kalsın. Sonradan fırında da pişecektir.

İki yumurta çırpılır. Daha sonra azar azar eklenen un ile çırpılır. Tuzu eklenir. Ben baharat koymuyorum . Çünkü bu esnada eklenen baharat örneğin karabiber siyah bir renk vererek karnıbaharın o sarı – beyaz nar gibi kızarmış görüntüsünü bozuyor. Bunu da deneyerek öğrendim. Baharatları yerken sonradan ekliyorum.

Karnıbharlar çiçek çiçek bu karışıma iyice bulanır. Yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine dizilir. 180 – 200 derecede kızarana dek pişirilir.

1 yorum

  1. oo yapmışsın bile:)ben de un koymanı tavsiye etmem diyecektim.. lezzet ve hafiflik olarak daha iyisinin galeta yada mısır unu daha olacağını düşünüyorum..ama denemeden bilinmez tabiki:)
    ellerine sağlık..diyette olduğum şu sıralar takibinde olsam iyi olacak:)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*