BEBEKLERDE OTURAMAMA

Bebeklerde kalsiyum ve fosfor eksikliği oturamamaya neden olabilir. Bu nedenle bebeklere doktor tavsiyesi ile bir yaşına kadar DEVİT 3 verilir. Yine doktor tavsiyesi ile fosfokalsiyum granül verilir. Bu granülü doktorlar bıngıldağı kapanmamış, oturma ve yürümesi geciken bebeklere verirler. Granül şeklindedir. Çok az bir miktar suda iyi çözünür. Yoğurda karıştırılarak verilir.

Yine demir eksikliği bebeklerde yürümeyi geciktirebilir. Bu nedenle bebeklere ferrosanol duodenale damla doktor reçetesi ile verilir. Meyve püresine katılır.

Doktorunuz size kompleks bir vitamin de tavsiye edebilir.

Bunun dışında bebeklerin gelişimi genetik olabilir. Bebek bu neden ile geç oturacak olabilir.

Yine şişman bebekler daha geç oturur ve daha geç emekleyip yürürler.

Bebek çok anne kucağında taşındığında bu tür bebekler emeklemeden yürüyebilirler. Çok fazla araba koltuğunda, pusette, yürüteçte oturan bebekler, çok yatırılan bebekler geç oturabilirler. Bebeğin yaşam tarzı da etkilidir. Bebeği destekleyerek oturtmak, ellerinden tutarak yürüme alıştırmaları yaptırmak yararlı olacaktır.

Bebeğiniz 9. ayını doldurmuş ve oturamıyor ise doktor önlem açısından hemogram dolayısı ile kan değerleri, demirine, kalsiyum, fosfor ve kas enzimlerine bakacak ve sizi çocuk nörolojisi uzmanına yönlendirecektir.

Bazı gelişim geriliklerinde fizik tedavi ile durum düzelecektir.

Periventriküler lökomalazi, serebral palsi ve hipotonik bebek gibi hastalıklara bağlı olarak bebek oturamıyor olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*