UCUZ VE İYİ BESLENME ÖNERİLERİ

Kısıtlı bir para ile de yeterli ve dengeli beslenme mümkündür. Hatta düşünülürse sağlıklı beslenmek daha ucuzdur. Çünkü dışarıda yediğimiz hazır yiyecekler daha pahalıdır. Az para ile iyi beslenmek istiyor iseniz size birkaç önerim olacak.

Öncelikle yemeğinizi evde yiyin. Fast - food dan kaçının.

Cicili, bicili ambalajı olan ürünler yerine açık veya  sade ambalajlı ürünleri seçin ki ambalaj parası ödememiş olun. Örneğin pazardaki bir kg ıspanak, marketteki yıkanmış ve paketlenmiş 1 kg ıspanaktan daha pahalıdır.

Hazır meyve suyu gibi abur cuburlar yerine sıkma portakal suyunu tercih edin. Bisküvi , kurabiye yerine kuru meyve yiyin. Abur cuburdan uzak durun.

Sos kullanmayın. Mantının üzerine kızdırılmış tereyağı dökmek, kremalı domates çorbası yapmak gibi. Hem maliyeti arttırır hem de sağlıksızdır.

Marketlerin kendi ürünü olan markalar daha ucuzdur.

Bazı konsantre veya dondurulmuş ürünler daha ucuz olabilir. Konsantre portakal suyu gibi.

Mevsim meyve ve sebzelerini yiyin. Turfanda ve sera ürünlerini satın almayın. Mevsiminde sebze ve meyveler hem daha sağlıklı, hem se daha ucuzdur.

Aynı besin değerlerine sahip besinlerden ucuz olanını tercih edin. Muz yerine elma, pirinç yerine bulgur, peynir yerine lor gibi.

Derin dondurucuda indirimli olarak denk geldiğiniz et, tavuk ve balığı saklayın. Et gurubu yerine bir yumurta haşlayıp yiyebilir ya da salatanıza peynir ufalayabilirsiniz. Kurubaklagillerde et yerine yenebilir.

Süt yerine süt tozu kullanabilirsiniz.

Türkiye de sıvı yağ pahalıdır. Yemekleri az yağlı 2- 3 yemek kaşığı yağ ile pişirin.

0 Response to "UCUZ VE İYİ BESLENME ÖNERİLERİ"

Yorum Gönderme

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel