TURPUN DENENMİŞ FAYDALARI


Turp C, B1,B2 vitaminleri, kükürt, kalsiyum, potasyum, demir ve iyot içermektedir.
Karaciğere yararlıdır.
Damar sertliği ve romatizmaya iyi gelir.
Potasyum içeriği nedeni ile yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir.
Kabızlığa faydalıdır.
Süt yapıcıdır. Annelere önerilir. Ancak gaz yapabileceğini düşünüyorum.
Folik asit ve demir içerdiğinden kan yapıcıdır.
İçeriğindeki antioksidanlar nedeni ile kansere iyi gelir. Özelliklede kırmızı turpun bu etkisi daha fazladır. Özelikle de akciğer ve kalın bağırsak kanserini önleme ve tedaviye destek olarak hastalara önerilir.
Cilt ve saçlara yararlıdır. Yenildiğinde veya haricen kullanıldığında saç dökülmesine iyi gelir, parlatır, yeni saç çıkmasını sağlar ve uzamasına yardımcıdır.
Öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum sistemi hastalıklarında iyileştirici rolü vardır.

Zararları  :

Mide ve bağırsal ülseri hastalarına önerilmez. Mideyi ağrıtabilir. Gaz yapabilir.

Turpun aşağıdaki iki etkisi tarafımca denenmiştir  :

TURP SUYU İLE SAÇ BAKIMI VE UZATMA

Bir adet siyah turp kabuğu ile birlikte rendelenir. Bir buçuk su bardağı su dolu bir tencereye konularak 30 dk kaynatılır. Soğuyunca süzülür. İçine bir adet yumurta sarısı kırıp karıştırılır. Bu maske oldukça sıvı bir karışım oluyor bu nedenle küvette saç yıkar gibi saçınıza avuç içiniz ile dökün. Saç diplerine gelmesine özen gösterin. Dibinden ucuna kadar sürün. Bir havluya sarıp 2 saat bekletin. Ilık su ile yıkayın. Daha sonra şampuan ve saç kremi kullanabilirsiniz. Kırmızı ve beyaz turpta kullanabilirsiniz ancak fayda bakımından en iyisi kara turptur. Ben denedim saçlarımı yumuşattı ve kolay taranmasını sağladı. Uzatma etkisini ilerde paylaşacağım.

BALLI TURP İLE ÖKSÜRÜK KESME

Bir adet turpun içini bıçakla oyun.  İçine bal koyun. Bir bardağın içine yerleştirin. Bardak suyu sızarsa bardağın içine aksın diyedir. İki gün bekletin. İçinin sulandığını ve sarı renkte bir sıvı oluştuğunu göreceksiniz.  Bu sudan sabah akşam bir yemek kaşığı içerseniz öksürüğünüzü anında kestiğini göreceksiniz. Özelliklede uzun süren öksürüklerde öneriliyor.

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel