PAPAĞANLAR EVDE BAKILABİLİR Mİ HANGİ CİNS PAPAĞAN ALMALIYIM

Evde bir papağan beslemeye karar vermiş iseniz papağanlara doğal ortamlarına benzer bir kafes ve kafes dışı bir alan yaratmanız gerekecektir. Çünkü çoğu papağan kendi vatanlarında doğa ortamında veya  ormanda yaşar. Papağanlar kafes içerisine kapatılmaktan ve ilgisizlikten hoşlanmazlar.İlgi görmeyince tüy yolma, çığlık atma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Çoğu papağan türünün ses seviyesi yüksektir ve son derece gürültücü hayvanlardır. Apartman ortamında beslenmelerinde komşularınız sorun çıkarabilir.
Yine bazı papağanlar cüsse olarak oldukça büyüktür. Çevreyi çok fazla kirletirler, mobilya ve eşyalara zarar verebilirler.
Rosella papağanları iç parazit açısından kontrol edilmelidir.
Bazı papağanların evde beslenmeleri yasaklanmıştır, korumaya alınmışlardır veya özel belgelerle mümkündür. Evde nasıl bir ortam oluşturduğunuza dair şartlar vardır.
Jako papağanlarının konuşma yetenekleri yüksektir ve evde beslenebilirler. Sultan papağanları cana yakındır, bir kaç kelime konuşur ve ses taklit ederler. Cennet papağanları da evde beslenebilir. Ancak konuşma yetenekleri yoktur ve yabanidirler. Ancak evde üretilebilirler. Rosella papağanlarının renkleri çok güzel olduğu ve sesi güzel olduğu için tercih edilir ancak eğitimi çok zordur, yabanidir ve konuşmaz.
Ara, amazon, lori ve kakadu papağanlarının evde beslenmeleri yukarıdaki sebeplerden dolayı genellikle önerilmez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*