BEBEĞİN DİŞ ÇIKARDIĞI NASIL ANLAŞILIR

Bebek diş çıkaracağı zaman istahı azalır. Yemekleri reddeder. Ya da bir kaç kaşık alıp sonra yememeye başlar. Biberon maması içmek ister. Huysuzlaşır. Birdenbire ağlamaya başlar, sık sık ağlar, eline dişini kaşıyabileceği bir diş kaşıyıcı ya da oyuncak verince ağzına götürüyor, diş etlerini kaşıyınca rahatlayıp ağlaması kesiliyor ise büyük ihtimal diş çıkaracaktır.

Çoğu kişi bebek diş çıkarırken ateşlendiğini söyler. Ancak orta kulak iltihabının diş çıkarma döneminde sık görüldüğünü unutmayın. Orta kulak ilhihabı yüksek ateş yapar ve bebeğe çok ağrı verir. Bu nedenle ateşi yükselir ise diş çıkarıyordur diyerek bebeği ihmal etmeyin. Bir doktora başvurun.

Yine bu dönemde caljel, dentinox gibi diş etlerinin ağrısını hafifleten ve hiçbir yan etkisi bulunmayan jel kremlerden doktorunuza danışarak kullanın. Bebeğin dişlerini kaşımasına ve dişin patlamasına yardımcı olacak diş kaşıyıcı oyuncakları eline vermeyi unutmayın. Yine doktora danışarak parol, calpol gibi ağızdan alınan ağrı kesici şuruplar da rahatlatır.

Bebeğinizin dişini ilk gören kişi oa bir diş hediyesi alsın :))

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*