AVOKADO YARARLARI VE ZARARLARI

Afrodizyak etkisi olan bir meyvedir. A, D, E, C vitamini, protein, antioksidan, potasyum ve yararlı yağ içerir. Kolesterol düşürür.Kalp damar hastalıklarına ve hipertansiyona iyi gelir.İçeriğindeki E vit ve ciltte nem tutma özellliği nedeni ile cilde yararlıdır. Yara iyileşmesine destek olur. Yaşlanmaya karşı savaşır. Kanseri önler. Karbonhidrat, yağ, protein metabolizmasında düzenleyici rol oynar. Zayıflamaya yardımcıdır. Kabızlığı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.Gebe ve çocuklara önerilir.
Avokado yağı yine cilt bakımında, selülitte, kas gevşetme ve böbrek taşında kullanılır. Avokado yaprağı ise tansiyon düşürmede, böbrek sancısında kullanılıyor.
Olgun ve sallayınca çekirdeklerinden ses çıkanı tercih edilir.
Avokadonun meyve olarak yendiği gibi, omlet yapılıp kaşar yerine avokado konarak, tavuk, balık, et, baharatlı yemekler ile birlikte, limon, tuz ve karabiber ile çeşnilendirilerek, salata sosu, makarna sosu, yaprağının çayı, sote yapılarak, çilekli pudinge karıştırılarak, meyveli soda, muz mango, papaya, guava gibi meyvelerle mix meyve suyu yapılarak, süt çikolata, şeker, portakal suyu ile içecek yapılarak, tost yapılarak, sarımsaklı yoğurt ile çok çeşitli şekillerde yenilir. Hapı da mevcuttur. İştah açıcıdır.Vejeteryanlar yüksek yağ içeriği nedeniyele et yerine kullanır. Kalorisi yüksektir.
Kedi, köpek, deve, büyükbaş hayvanlat, kuşlar, at gibi hayvanlar üzerinde toksik etkisi vardır.
İnsanlarda allerji yapabilir.
Ev bitkisi olarak bakılabilir.

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel