ACI BİBERLİ DOMATES VE KONSERVESİ

Her türlü yemeğin yanında kaşıkla yiyebileceğiniz bir mezedir. Özellikle kırmızı acı biber tercih eder iseniz acı biberin içindeki capsicum özünün zayıflatıcı etkisinden de faydalanmış olursunuz.  Acı bağırsaklarınızı harekete geçirdiği için kabızlığı önler ve bu yolla da zayıflatır.

Acı iştah açar.

Acı biber yine kansere karşı iyi bir savaşçıdır.

Acının mideyi çabuk boşalttığı için ülsere iyi geldiği yönünde araştırmalar mevcuttur.

Yine ağrılara iyi geldiği için tavsiye edilmektedir.

Malzemeler

Üç adet domates
5 ? 6 Adet çok acı biber
4 ? 5 diş sarımsak
Limon
Tuz
Sirke

Acı biberleri suda kaynatın. Acısı suya geçince içine rendelenmiş domates, küçük küçük doğranmış sarımsak ve tuz atın. Arzuya göre istediğiniz kadar limon sıkın. Elma sirkesi, üzüm sirkesi, karabiber ile tatlandırabilirsiniz. Üzerinde çok az zeytinyağı gezdirebilirsiniz.

Yaz döneminde domatesi , biberi mevsiminde, ucuz alıp domatesli acı biberi kışa da saklayabilirsiniz. Bunun için aynı tarifi yapıp kaynatın. Çok sıcak iken kavanozlara doldurup, kapaklarını sıkıca kapatıp, ters çevirin. Soğuyunca ertesi gün akıtıp, köpürmüyor ise tutmuş demektir. Daha iyi tutması için klasik konserve yöntemi ile içindeki sıcakken kavanozları birer beze sarıp düdüklüye dizip, su koyup kapatıp, şöyle bir beş dakika kaynatıp, alıp sonra ters çevirirseniz daha iyi tutar. Not  :  Bez ya da havlu sarmanın amacı kavanozların birbirine çarparak kırılmasını önlemektir. Su olarak sıcak su koyun. Düdüğün fışlamasından itibaren 5 dakika kaynaması yeterlidir.

Taze olarak hazırlamak daha lezzetlidir. Çünkü domates ve sarımsağın tadı kaynayınca azalır. Ancak domatesin mevsimindeki lezzeti ve ucuzluğu acıdan vazgeçemem diyenlere şişe şişe konserve hazırlatacaktır eminim. Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*