YUSUFÇUK BÖCEĞİ NEDİR? HAKKINDA BİLGİLER

Yusufçuk (Anisoptera), odonata takımına ait bir canlıdır.
Kız böceği, su bakireleri, helikopter böceği, iğnecik de denir.
Güneşli havaları severler.  Bu nedenle güneşli havalarda onlara rastlarsınız. Göl, akarsu ve durgun su birikintilerinde bulunurlar. 5000 civarında türü vardır.
Ömürleri 6 -7 yıldır. Hayatlarının önemli bir kısmı suda geçer ( bir yıl ). Larvalar suda, erişkinler atmosfer havasını soluyarak yaşar. Larvalar tek hücreli canlılar ile beslenir. Nemf döneminde başka larvalar, iribaşlar ve küçük balıklar ile beslenirler. Sonra sudan çıkıp dış iskeletlerinden çıkar ve kanatlarının ıslaklığını kuruturlar. Evrimleşme tamamlanmış olur.
Uçarlar ve havada asılı durabilirler. Son derece elastik , esnek kanatları vardır. Kanatları kendi üzerine katlayamazlar ve kanatlarını hareket ettiriş biçimleri diğer böceklerden farklıdır. Yusufçuk böceğinin kanatları, uçuş biçimi bilim adamları tarafından incelenmiştir ve helikopterin ilham kaynağıdır. Gövdeleri metal görünümü veren halka halkadır. Buna buz mavisinden, bordoya kadar çok değişik renklerde olabilen iki çift kanatları vardır. Bazı türlerinin hızı saatte 95 km ? yi bulur.
Yusufçuk böceğinin duyma duyusu yoktur. Koku alma duyuları ise iyi değildir. Ama böcekler içerisinde en büyük gözlere sahiptirler.
Bu üstün özellikleri nedeni ile çok iyi birer avcıdırlar. Havada iken avlanırlar ve yarım saatte ağırlıkları kadar besin tüketebilirler.
Avına hızla çarpar. Ayakları ile yakalar ve güçlü çenesi ile parçalayarak yer.
Et oburlardır. Böceklerle beslenirler ( sivrisinek, tatarcıklar,arılar ve kelebekler ). Doğanın dengesi için önemlidirler.
Genellikle insanları ısırmazlar ancak tutulduklarında kendilerini savunmak için ısırabilirler.
Yusufçukların erkekleri  dişilere karşı çok kaba ve hoyrattır. Bu bağlamda çiftleşmeleri çok ilginçtir. Kur yapmazlar. Erkekler dişileri çevik hareket ve helikopter manevraları ile yakalar ve peşinden sürükler. Onları ısırır. Ergen olmayan, güneşin altında güneşlenen,  yumurta bırakma halinde  dişilere saldırır. Dişi olanlar ise kaçmaya çalışır. Dişi böcek cinsel ilişki sonrası erkek böceğin kafa eti ile beslenir. Bu nedenle her erkek yusufçuk hayatı boyunca sadece bir kez çiftleşebilir.
Yusufçuk ölümsüz aşkın simgesidir.
Yusufçuk böceğinin kolyesinin takan kişiye uğur getireceğine inanılır.
Yusufçuk böceği ile ilgili değişik hikayeler vardır.
İşte ilki. Yusufçuk uğurböceğine aşıktır. Kırmızısına tutkundur.  Siyah beneklerine deli.  Bir gün rengarenk canlı renkleri ile çiçeklerin arasında salınan kelebeği gördü. Gözleri kamaştı. Narinliğine, zarifliğine hayran kaldı. Ve yaşadığı bu duyguyu aşk sandı. Oysaki gelip geçici bir hevesti, uğur böceğini aldattı. Uğur böceğinin kalbi çok kırıldı. Ayrıldılar. Onu sonsuza dek kaybetti.
Başka bir hikayeye göre yusufçuk ateşe aşıktır. Yanacağını bile bile üzerine giderek kendini aşkı uğruna ateşe atar.
Diğer bir hikayede yusufçuk laleye aşıktır. Yalı çapkını, hüzün kovan kuşu ve yusufçuk bir aradadırlar. Yalı çapkını laleye ümit vermekte sonra da çekip gidip laleyi üzmektedir. Hüzün kovan kuşu laleyi neşelendirmeye çalışmaktadır.  Yusufçuk lale ile ilgilenmektedir. Bir gün yalı çapkını ile konur ve laleyi üzmemesini ister. Yalı çapkını dinler onu hercai menekşe ile iyi bir ikili olurlar. Yusufçuk tüm cesaretini toplar ve laleye ilan-ı aşkta bulunur. Lale karşılık verir duygularına. Sonsuza dek mutlu olurlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*