BEBEĞİN GÖBEK BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR

Yeni doğan bebekler göbek bağları düşene dek banyo yaptırılmamalıdır. Bebeği bezlerken bezi gerekirse içe katlayarak göbek üzerine gelmemesi sağlanmalıdır. Bebeğin giysilerinin temizliğine ve hijyenine özen gösterilmelidir. Bebeğin göbek bakımını yaparken işlem öncesinde eller su va sabunla yıkanmalıdır. Malzeme olarak % 70 ? lik alkol ve steril gazlı bez ( spanç ) kullanılmalıdır. Steril spanç % 70 ? lik alkol ile ıslatılarak yalnız göbek kordonuna sürülmeli cilde temas etmemelidir.

Günde 1 ? 2 kez bakım yapılmalıdır.

Normalde bir göbek bağı 7 ? 30 gün arasında düşer. Genellikle 8 ila 10 günde düşer.

Göbek bağı çok erken düşerse bu kanama ve enfeksiyona neden olabilir. Göbek bağı bazen tam olarak düşmez dipte pembe renkli bir kalıntı kalır. Buna granülom adı verilir. Birkaç gün içinde kendiliğinden düşebilir. Eğer düşmez ise akıntı yapar ve enfeksiyona neden olabilir. Bebeğinizin giysilerinde sürekli akıntı var ise granülomdan şüphelenin. Göbek bağı çok geç düşen bebeklerde ise anatomik ve immünolojik bir problem olabilir.

Göbekte kızarıklık ( enfeksiyon belirtisidir ) , 1 -2 damladan fazla kan gelmesi ( göbek bağı çok fazla kanayan bebeklerde ise K vitamini eksikliği olabilir. Bu da ciddi kanamalara yol açabilir ) , göbek bağının geç olmasına rağmen düşmemesi veya çok erken düşmesi durumlarında doktora gidilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*