Aşure Tarifi (Ev yapımı)

Aşure besin değeri bakımından çok zengin bir tatlıdır. Yapımı zordur ve özen gerektirir. Zaman alır. Püf noktalarını tarifi verirken yeri geldiğinde belirteceğim.
Aşure Tarifi
Hazırlık süresi: 1 saat
Pişirme süresi: 1 saat 30 dk
Toplam süre: 2 saat 30 dk

Besin değeri:
400 kalori

Malzemeler:

1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı nohut
1 su bardağı aşurelik buğday
1 çay bardağı ceviz
1 çay bardağı fındık
1 çay bardağı kuru üzüm
Yarım paket ( 1 / 4 çay bardağı ) kuş üzümü
Yarım paket ( 1 / 4 çay bardağı ) dolmalık fıstık
Üç su bardağı şeker
Bir çay bardağı kuru kayısı
Bir çay bardağı kuru incir
3 -4 adet karanfil
Buğday nişastası

Hazırlanışı:

Kuru fasulye, nohut ve buğday bir gün önceden ıslatılır. Ben ıslatmak için sıcak ya da ılık su kullanıyorum. Sabah bu bakliyatların suyu dökülür, yıkanır. Düdüklü tencerede ayrı ayrı 20 dk haşlanarak pişirilir. Suları dökülür. Yıkanır. Büyük bir tencereye konur. Üç tane tencerede ayrı ayrı doğranmış kuru kayısı, incir ve kuş üzümü ? kuru üzüm ikilisi haşlanır. Suları dökülmez. Ancak bunlar pişirilmeden önce üzerlerine kaynak su dökülüp yıkanır. Üzerindeki tozlar gider. Daha sonra doğranıp, pişirilir. Ceviz ve fındık kırılarak iri parçalara ayrılır. Bir adet poşet çayın içi boşaltılır içine 4 ? 5 adet karanfil konur. Karanfili poşet içinde koymamızın nedeni tadını vermesi fakat aşurenin içinde kalıp yerken ağzımıza acı acı gelmemesidir. Beyaz bir tülbentte kullanılabilir. Ben yaparken aşurenin içine dökülmesin diye ipini tencerenin tutacağına bağladım. Malzemelerimizi bu şekilde hazır ettikten sonra yapılışına geçebiliriz.

Büyük bir tencere ile işe başlayalım. Nohut, buğday, fasulye ve kuru kayısı, kuru üzüm ? kuş üzümünü tencereye koyup 8 -10 bardak soğuk su ekleyelim. Kıvamı sizin zevkinize kalmıştır. Ben çok koyu sevmediğim ve bekledikçe de koyulaşacağını düşündüğümden 8 bardak su ve ilaveten kuru kayısı, incir ve üzümleri haşladığım ve dökmediğim az suyu ilave ettim. Suyu dökmedim çünkü suyuna da tat ve aromaları geçmişti. Dolmalık fıstığı da katalım. Fındığı katalım. Aşurenin püf noktası kısık ateş ve en yüksek olmayan fakat şiddetli bir ateşte pişmesidir. İkinci püf noktası sürekli karıştırmaktır. Arada sırada da tencereyi hafifçe çalkalamak ve ocak üzerinde döndürmek , yer değiştirmektir. Karanfili koyalım fakat bir süre sonra çıkaralım. Diğer bir püf nokta incir ve cevizi çok fazla kaynayarak aşurenin rengini karatmaması için diğer malzemelerden sonra eklemektir. Aşure 1 saat 15 dk gibi ocakta kaynamalıdır. Ceviz ve incir de son yarım saat kala gibi atılmadır. Bu son yarım saatte iki tatlı kaşığı buğday nişastası kıvam arttırması için sulandırılarak karıştıra karıştıra aşureye katılmalıdır. Son yirmi dakikada üç su bardağı şeker eklenir.

Aşure nasıl servis edilir. Soğuk servis edilir. Güveç kaplarında, kasede , şık bir dondurma kabında sunabilirsiniz. Üzerine bütün ceviz, fındık koyabilirsiniz. Ben içine bol miktarda koyduğum için böyle servis etmiyorum. Nar tanelerini süslemede kullananlar da sıktır.

Yukarıdaki malzemelerden hesapladım 14 porsiyon aşure çıkıyor. Malzemeleri siz ona göre azaltıp, artırabilirsiniz.

Aşureye limon ya da portakal kabuğu rendesini son anda koymanın rengini daha parlak yaptığını araştırdım ancak damak zevkime uymadığını düşündüğümden uygulamadım Pirinci ve gül suyunu da aynı sebepten eklemedim.
Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*