Bronşiyal Astım Nedir? Korunma, belirtileri ve tedavisi

Ocak ayında havaların çok soğuk seyretmesi nedeni ile üşüterek farenjit ( boğaz iltihabı ) oldum. Bir hafta kadar ilaç kullanmadan geçirmeye çalışınca bir hafta sonunda ateşim çıktı. Acilde ateş düşürücü serum takıldı. Antibiyotik başlandı. Boğaz şişliği iki hafta da bir gibi sık sık tekrarladı. En ufak bir üşütmede tekrar tekrar bağdemciklerim şişti.
Bu belirtilere inatçı kuru bir öksürük eklendi. Daha sonraları öksürük kriz halini alamaya başladı. Kriz şeklinde saatlerce öksürdükten sonra bol miktarda kusma gibi beyaz köpüklü bir balgam çıkardıktan sonra rahatlıyordum ve öksürüğüm hafifliyordu.
Öksürüğe nefes darlığı da eklendi. İnatçı öksürük , beyaz köpüklü balgam ve nefes darlığı belirtilerini araştırdığımda karşıma astım tanısı çıktı. Astımlıların çok zor çıkarttıkları, uzun süren öksürük krizlerine neden olan ve atıldığı zaman hastaları önemli oranda rahatlatan beyaz, yapışkan bir balgam çıkarttıklarını öğrendim. Hayatım boyunca birçok astım hastası ile karşılaşmıştım ancak başıma gelmeden böyle bir bilgim yoktu.
Nihayetinde göğüs hastalıkları uzmanı tarafından astım teşhisi kondu. Birtakım rahatlatıcı ve atakları önleyici inhaler ilaçlar başlandı.
İki kez astım atağı geçirdim. İlk atak öncesi çok tozlu bir halıyı süpürmüş ve silmiştim, odada rutubet kokusu vardı. Daha o akşam çok yoğun bir burun akıntım başladı. Allerjim olan toz akarları astım atağını başlatmıştı. Birincisinde acil de ventolin ve pulmicort inhaler maske ile verildi. Oksijen verildi. Ataklar sırasında karın içi basıncın artması nedeni ile çok fazla öksürmekten idrar kaçırdın ve kustum. Daha sonra bir internet sitesinde öksürmekten kaburgaları kırılan kemik erimeli yaşlı astımlı hastalar dahi olduğunu öğrendim ve bu beni çok etkiledi. Bir arkadaşımdan az yiyerek midenin baskı yapmasını önleme yolu ile astım hastalarının belirtileri baskılayabildiklerini duydum bu benim yemek sonrası yoğun öksürük krizlerimi ve sonucunda kusmamı açıklıyordu.

Belirtiler :

Aşağıdaki belirtiler sizde var ise astımdan şüphelenebilir siniz :

Nefes darlığı
Beyaz, köpüklü, yapışkan olabilen bol miktarda balgam
İnatçı, kuru öksürük
Toza, rutubet kokusuna hassasiyet
Burun akıntısı

Tanı :

Öykü
Akciğer seslerinin dinlenmesi
Solunum fonksiyon testi

Tedavisi genel olarak :

Rahatlatıcı inhalerler
Atak geçirmeyi inlemeye yönelik inhalerler
Oksijen tedavisi
Dinlenme

Korunma :

Evinizi tozlardan etkin olarak temizlemeniz ve havalandırmanız, halıflekslerden uzak durmanız belirtileri hafifletebilir. Soğuk hava astımı tetikler. Ev hayvanlarının ve peluş tarzı oyuncakların astıma yol açtığı bilinmektedir.

3 yorum

  1. Atak süresince devam ediyor, gece uyandırıyor. Köpüklü balgam çıkınca rahatlıyorsun. İnatçı bir öksürük balgam çıkıncaya kadar devam ediyor. Bende aylarca sürdü, çünkü ne olduğunu anlayamamıştım. Ama tedavi başlandıktan 3 gün sonra düzeliyor. Bende öyle oldu. Anti allerjik ilacın etki süresi 24 saat.

  2. aynı şeyleri yaşadım ,kendi kendine geçti son 1 aydır gene üşütmeye bağlı olarak yaşamaya başladım ve gerçekten çok can sıkıcı bir biçimde ilermeye devam ediyor . hele o kopük ve beyaz balgam tükürme saçmalığını üzerine sürekli boğazımdaki gıcık hissi ,sesimin kısılması eklendi . ancak önceden astım mı var bende giye gittim Ege Üni Göğüs hastalıklarında astım olmadığım söylendi 16 yaşımda başlamıştı bu öksürük 22 yaşımda gene yaptırmıştım gene astım değilsin eğer keskin kokulara hassasiyetin varsa ( evet var ) gizli astım olabilirsin demişti doktor .
    ökdürüğüm ilk başladığı zamanlar sigara kullanmıyordum . 20 yaşımda sigara içmeye başladım tektük sonra artan azalan grafikler çizmeye devam ettim . 2013 ylından beride sürekli içiorum denebilir . 24 yaşıma kadar sigara içsem de bıraksamda öksürüğüm devam etti . ancak son 2 yıldır epey hissettiriyor . bu Şubat ortasında geçirdiğim soğuk algınlığım sonrası gerçekten kaburgalarımı kırmaya yaklaştığım öksürük atakları geçirdim ,dr a gittiğimde grip olmuşssun dedi .

    sigarayı bırakmak konusunda kararlıydım ancak yazınızı okuduktan sonra artık astım konusunda da başka uzmanlara gitmem gerektiği konusunda kesin karar aldım .
    paylaşımınız için teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*