BİR GIDA KATKI MADDESİ BENZOİK ASİT

Benzoik  Oluşumu

Gum benzoin (styrox benzoin), %20 benzoik asit içerir ve ısıyla kolayca ayrılır. Acoroid reçinesi %4,5-7,0 benzoik asit içerir. Beyaz renkli iğne ve yaprakçık görünümünde bir maddedir. Suda %0,34 gibi  düşük bir oranda ve zor çözünür.

Gıda endüstrisinde benzoik asidin daha çok Na tuzu kullanılmaktadır. Çözünürlük oranı (20OC?de, 100 m ?de  66 g ), asidin kendisine göre  ( 75OC?de, 100 m ?de 2,2 g ) yüksek olduğu için daha yaygın kullanılmaktadır. Mikroorganizmaların etkisini durdurduğu pH sınırları 2.5 ? 4.0 arasında değişebilmektedir. Sodyumun zararlı etkisinin olduğu durumlarda, potasyum benzoat kullanılmalıdır. Fakat potasyum benzoat sodyum benzoata göre daha az çözünür. Benzoatlar çözünebilme, kokusuz ve renksiz olma avantajlarına, tatlımsı ve ağzı buruşturucu lezzete sahiptirler. Koruyucu olarak benzoik asit  %0,1 ? 0,2 düzeyinde kullanılmaktadır. İçecek endüstrisinde %10 ? 20?lik sulu çözeltisi kullanılır. Benzoik asit, bir çok bitkinin yaprak, kabuk ve meyvelerinde bulunur. En önemli benzoik asit kaynağı balzamlar ve ağaç reçineleridir. Doğada ise siyah vişne ağacı, kızıl yaban mersini, kuru erik, anason tohumunda bulunur. Benzoik asitler, çileklerde ve meyvelerde az miktarda doğal olarak bulunurlar, ancak madde sentetik olarak üretilir (1,2,3,6).

Benzoik asit, özellikle mantarlara karşı koruyucu bir rol oynayan doğal bir bileşendir. Anti-mikrobiyal davranışı sayesinde, gıdalarda koruyucu olarak geniş alanda kullanılmaktadır. Bu durumda, etikette benzoik asit, benzoat (benzoik asitin tuzu) veya E210-E213 olarak belirtilmelidir.  Gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır.  Benzoik asit genellikle sodyum tuzu olarak (Sodyum benzoat) kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar, meyva suyu, marmelat, reçel, çikolata, gofret, şekerleme, krema, kek kreması, jöle,  ciklet, gazlı içecekler, alkolsüz içecekler, çeşitli şaraplarda, turşular, soslar, ketçap, sofralık zeytin, kakaolu ürünler, bisküvi, margarin ve benzeri ürünlerdir. Benzoik asit, bir çok bitkinin yaprak, kabuk ve meyvelerinde bulunur. Ekmek ve pastada küflenmeye karşı kalsiyum benzoat  kullanılabilmektedir. İlave edildiği bitkinin tadını etkiler (2,3,4,5,6).

Benzoik asidine karşı aşırı hassaslık tepkileri bildirilmiştir. Astım ve deri döküntüsü, hiperaktivite yapabilir. Aspirin alerjisi olanların daha dikkatli olması gerekmektedir (5).

KAYNAKÇA:

1- cellotin.com ( Erişim Tarihi: 13.06.2007)
2- egitimplatformu.net ( Erişim Tarihi: 13.06.2007)
3- food-info.net ( Erişim Tarihi: 13.06.2007)
4- naaf.no ( Erişim Tarihi: 13.06.2007)
5-saglikvakfi.org.tr ( Erişim Tarihi: 13.06.2007)
6- odevsitesi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*