YUMURTA NASIL PİŞİRİLİR

Kaynamış yumurta

Katı pişmiş yumurta

Yumurtalar bir kabın içerisine konur. İçine yumurtaların boyunu aşacak kadar soğuk su eklenir. Bir cimcik tuz atılır. 10 dk kaynatılır.

Rafadan yumurta

Yumurtalar 4 dk kaynatılır.

Çılbır

Bir kap içerisindeki suya bir tutam tuz ile Bir litre için 50 cc sirke konur. Yumurtalar alçak mesafeden ağır ateşte kaynayan suya kırılır. Pişince bir süzgeç kepçe ile alınır. Sarımsaklı yoğurt ve yağda kızdırılmış pul biber ile servis yapılır.

Tavada yumurta 1

Yumurtalar kızgın yağlı tavaya kırılır. Tuz eklenir. Bir çatal yardımı ile şöyle bir karıştırılır. Kısık ateşte pişirilir. İçine istenirse peynir katılabilir.

Tavada yumurta 2

Yumurtalar kızdırılmış yağlı tavaya şekli bozulmadan kırılır. Tuzu koyulur. Ocağın altı en kısık konuma getirilir. Üzerine bir kapak örtülür. Yumurtaların üstü beyaz bir zar ile kaplanınca olmuş demektir. Çok pişmiş yumurta sevenler yumurtanın beyazı iyice çıtır çıtır kenarlardan kızarana dek bekleyebilir.

Omlet

Bir tavaya tüm yüzeyini yağlamaya yetecek kadar az miktarda yağ konur. Kızdırılır. Yumurtalar bir çatal yardımı ile iyice çırpılır. Tuz katılır. Arzuya göre rendelenmiş kaşar peyniri katılabilir. Ayçiçeği yağı yerine tereyağı kullanılabilir. Bu karışım tavaya dökülür. Bir tarafı piştikten sonra iki çatal ile diğer tarafa çevrilir. Diğer tarafta piştikten sonra dikkatlice servis tabağına alınır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*