Serebral palsili bebeklerde zeka gelişimi için birkaç öneri

Serebral gelişme geriliği olan, periventriküler lökomalazi tanısı alan ya da serebral palsili bebeklerde zeka seviyesi normal sınırlarda olsa bile bu bebeklerde öğrenme güçlüğü olabilir. Sosyal yönden yaşıtlarından geri kalabilirler. Bu bebeklerin zeka ve sosyal gelişimi için çocuk nörologlarının da tavsiye ettiği birkaç öneri şunlardır :

* Hemen bir dönence edinin. Sesli, müzikli ve ışıklı olması tercih edilir. Dönence alırken her oyuncağının farklı ve canlı renklerde olmasına, mümkünse her oyuncağının farklı nesnelerden oluşmasına ( ayı, top, çiçek, balık… ) gibi özen gösterin. Kurma ile uğraşmamak için pilli olanları tercih edin. Uzaktan kumandalı olmasıda yararınızadır. Ancak pilli, uzaktan kumandalı, tavana, duvara ışık yayan bir dönence size çok pahalı geliyor ise farklı seçenekleriniz vardır. Örneğin en ucuz dönenceler kurmalı olanlardır ve yukarıdaki özelliklere sahip bir dönence parasına kurmalı olanlardan yaklaşık on tane değişik modelini alabilirsiniz ve bu da bir tercihtir. Ya da tek başına tavana yıldız, kalp, ayıcık ışıkları yayan ve müzikli oyuncaklar piyasada mevcuttur. Dönence ile kombine edebilir, yalnızda kullanabilirsiniz. Bunlar gece bebeğinizin uyumasına yardımcı olur, gece uyanan bebeğiniz bu ışıklara bakar. Görmesi ve göz takibi gelişir. Bu oyuncağı gece lambası niyetine de kullanırsınız. Aslında pil ile çalışırlar ancak bir kablo ve adaptör yardımıyla elektrik ile çalışabilirler. Böylece pil parasından tasarruf edilir.

* Sesli ve ışıklı oyuncaklar alın.

* Çeşit, çeşit çıngıraklar alın. Bebeğinizin görme, nesneleri takip etme, duyma, sese doğru yönelme, tutma gibi becerileri gelişir.

* Ana kucağı alın gündüzleri sizi ve etrafı seyretsin.

* Bol bol konuşun, sohpet edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*