BEBEK YOĞURT YAPMA MAKİNESİ

Kullanım amaçları

Bebeğiniz ek besinlere geçtikten sonra yoğurt önemli bir besindir. Sağlıklı ve bebeklerin iyi uyum sağladıkları bir ek gıdadır. Bebekler günde bir öğün sade ya da meyveli yoğurt yemelidirler. Hazır yoğurtlarda birtakım katkı maddeleri bulunur ve günlük olmazlar. Yoğurt yapma makinesi taze günlük ve katkısız yoğurt yapılmasına yarar. Meyveli yoğurtta yapılabilir. Minik minik cam kaplarda yoğurdu mayalaması da en önemli avantajıdır. Ortalama 150 cc ? lik küçük kavonozlar bebeğinizin bir ya da iki öğünde yiyebileceği kadardır. Diğer kavonozların bozulmadan taze kalmasını sağlar.

Cihazın özellikleri

Kavonozların konulduğu kare ya da daire şeklinde elektirikli bir gövde, kapaklı cam kavonozlar ve şeffaf kapaktan oluşur. Basit çalışma prensibi vardır. Sürekli ve düşük ısı vererek yoğurdu mayalar.

Nasıl yoğurt yapılır

Kavonoz başına iki çay kaşığı yoğurdu bi kasede iyice karıştırın. Soğuk ya da 90 dereceye kadar ısıtılıp, 30 dereceye kadar soğutulmuş süte bu mayalık yoğurdu güzelce karıştırıp kavonozlara paylaştırın. Isıtılmış soğutulmuş süt ile yoğurt daha çabuk ( 5-6 saat gibi ) mayalanır. Soğuk süt için 8-9 saat gereklidir. Kavonozların kapaklarını kapatın. Şekerli ya da meyveli yoğurt kullanmayın. Toz kültür de kullanabilirsiniz. Eğer toz kültür kullanacaksanız ambalajın üzerindeki talimatlara uyunuz. Cihazı fişe takın ve çalıştırma düğmesine basın. Süre dolana kadar cihazı çalıştırın. Yoğurt oluşunca vakit kaybetmeden buzdolabına aktarın. Meyveli yoğurt istiyorsanız meyveyi yoğurt ılık iken buzdolabına yerleştirmeden hemen önce karıştırın. Bir kavonozu mayalık ayırın.

Aletin temizliği nasıl yapılır

Elektrikli kısım nemli bezle silinebilir. Kavonozlar ve şeffaf kapak ılık deterjanlı su ile yıkanır.

Önemli noktalar

Pastörize süt kullanın. Günlük pastörize süt önerilir. 4-5 mayalamadan sonra yoğurt sulanırsa taze bir yoğurt kullanın. Aleti oda ısısında çalıştırın. Soğuk ve hava akımı olan yerlerde çalıştırmayın. Elektrikli kısmı suya sokmayın.

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel