BEBEK VE ÇOCUKLARDA HİDROSEFALİ

Hidrosefali nedir

Hidrosefali beyin içindeki suyun artmasıyla karakterize bir hastalıktır. Beynimizde beyin omurilik sıvısı yapan dört adet karıncık vardır. Bu sıvı damarlar tarafından sürekli boşaltılır. Bu sıvının fala üretilmesi, boşaltımının tıkanması ya da emiliminin bozulması durumlarında hidrosefali oluşur. Bu boşaltımın tıkanması durumunda beyin omurilik sıvısı birikir. Beyin- omurilik sıvısının artmasıyla birlikte kafa içi basınçta artar. Küçük bebeklerde en önemli belirtisi kafa büyümesidir. Büyük çocuklarda kafa iskelet gelişimi tamamlandığı için kafa büyümesi olmaz

Belirtileri nelerdir

Bebeklerin her muayenede kafa çapları ölçülür ve bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak bunun normal sınırları vardır. Anormal kafa çapı büyümesi hidrosefaliyi düşündürür. Her kafa büyümesi hidrosefali olmayabilir. Yine bu bebekler de en erken belirti olarak gözde günbatımı görünümü, yüksek ve tiz sesle ağlama, bıngıldakta gerginleşme, kafadaki damarlarda belirginleşme bulunur. Nöbet geçirme görülür. Huzursuzluk, iletişim kurma güçlüğü, baş ağrısı ve fışkırır tarzda kusma görülür. Görme bozuklukları oluşur. Konuşma ve yürümede geri kalırlar. Okul başarısı düşer.

Nedenleri

Doğumsal sebebi bilinmeyen hidrosefali
Prematüre olmak
Spina bifida bulunması
Tümörler
Genetik
Menenjit geçirme
Dandy-walker kistleri

Tanı

Bilgisayarlı tomografi, Beyin ultrasonografisi ve beyin manyetik rezonans ile konur.

Tedavisi

İlaç tedavisi bulunmamaktadır. Tedavisi cerrahidir. Şant takılması ve üçüncü ventrikülün çıkarılması şeklindedir. Şant ömür boyu kalır ve beyin hasarı oluşmasını engeller. Eğer erken tanı ve şant takılması ile beyin hasarı önlenir ise zeka geriliği olmaz ve çocuk normal hayatına devam edebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*