Bebeğinizin bakımında ufak ama önemli birkaç nokta

Bebeğinizi büyütürken birkısmını daha önce bebek büyüten kişilerden birkısmını da tebrübe ile öğrendiğimiz bazı küçük ama önemli olabilen noktalar vardır. Bunlar:

* Bebeğiniz üzerine kustu ise kıyafetini değiştirin akciğerlerini üşütebilir.

* Bebeğinizin bezini bağlarken ön ve arkadan bir santim kadar içe kıvırın idrarın sızıp kıyafetleri ıslatmasını önlemeye yardımcı olur. Eğer bebeğiniz ıslak bez ve kıyafet ile uzun süre kalırsa üşütebilir.

* Gece beslenmesinde bebeğinizi karyolasından alırken ince battaniyesine sarılı olarak alırsanız sıcaklığı kaçmaz ve tekrar uykuya dönmesi daha kolay olur.

* Yenidoğanların bezini her beslenme öncesi iki saatte bir gibi değiştirmek uygundur. Ancak üç aylığa yakın ve daha büyük bebeklerde gece uykusu arttığı, bebeğin gece ve gündüzü ayırt etmeye başladığı zamanlardan sonra bezini 24-01 gibi değiştirirseniz bebek 4-5 saat sabaha kadar rahat uyuyabilir. Arada beslenmek için acıkıp uyandıysa bile onu bez değiştirmek için rahatsız etmezseniz daha çabuk uykuya dalar. Bez değiştiriken kıpırdayınca uykusu daha çok açılır ve uyumayabilir.

* Bezinin bacaklarını sıkıp iz bırakıp bırakmadığına dikkat edin. Eger öyle ise biraz daha gevşek bağlayın ya da bir numara üstüne geçin.

* Çorap giydiriyorsanız bileklerini sıkıp sıkmadığını kontrol edin. Çünkü bebekler çok hızlı büyürler ve çoraplar çok çabuk küçülür. Aksi halde kan dolaşımını engellersiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*