Jüpiter hakkında bilgiler

Jüpiter, Güneş göre sıralandığında beşinci gezegendir. Güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Jüpiter’in çizgileri ve girdapları, soğuk, rüzgârlı, amonyak ve su bulutlarıdır. Jüpiterin atmosferi çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşur. Büyük Kırmızı leke ise yüzlerce yıldır kasıp kavuran Dünya’dan daha büyük dev bir fırtınadır.

Jüpiter 67 uydusu vardır. 1610 yılında Galileo Galilei tarafından keşfedilen dört büyük uydu – Europa, Callisto, Ganymede ve Io keşfetmiştir. Jüpiter’in çevresinde üç halka vardır, ancak Satürn’ün kadar belirgin değildir, görmek çok zordur.

İsmini eski Roma tanrılarının en büyüğü olan Jüpiterden alır.
43,440,7 mil (69,911 kilometre) yarıçapıyla Jüpiter Dünya’nın 11 katı kadar geniştir.
Ortalama 484 milyon mil (778 milyon kilometre) mesafeden Jüpiter, Güneş’ten uzakta 5.2 astronomik birimdir. Bir astronomik birim (AU olarak kısalır), Güneş’ten Dünyaya olan uzaklıktır. Güneşin ışıkları, Jüpiter’e varması 43 dakika sürüyor.
Ekvatoru Güneş’teki yörüngesel yoluna göre sadece 3 derece eğimlidir. Bu, Jüpiter neredeyse dik durur ve diğer gezegenlerin yaptığı gibi aşırı derecede mevsimi olmadığı anlamına gelir.

Jüpiter, güneş sisteminde en kısa güne sahiptir. Jüpiter üzerinde bir gün yaklaşık 10 saattir .Jüpiterin güneş etrafında dönüşü, yaklaşık 12 Dünya yılıdır (4.333 Dünya Günü).
Jüpiter, yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluştu. Yerçekimi gaz ve tozu döndürerek gaz devi haline geldi. Aslında, Jüpiter bir yıldızla aynı maddelere sahiptir, ancak yıldız oluşturmaya yetecek kadar büyük değildir.

Yaklaşık 4 milyar yıl önce Jüpiter, Güneş’ten beşinci gezegenin bulunduğu dış güneş sisteminde bugünkü konumuna yerleşti.
Jüpiterin atmosferinde görülen Büyük Kırmızı Nokta, dev gezegende 300 yıldan uzun bir süredir gözlemleniyor.
Jüpiterin uydularından Europa, güneş sistemimizin başka yerlerinde hayat bulmak için en uygun yerlerden biridir. Buz kabuğunun hemen altında, hayatın desteklenebileceği geniş bir okyanus var.

Jüpiterin uydularından, Io, güneş sisteminde volkanik açıdan en aktif uydudur. Ganymede, güneş sisteminin en büyük uydusudur (hatta Mercury gezegenden daha büyüktür). Callisto’nun az sayıdaki küçük kraterleri, az miktarda geçerli yüzey aktivitesini vardır.
Jüpiter’in muazzam manyetik alanı Dünya’nınkinden 16 ila 54 kat daha güçlüdür.

Kaynak: Nasa

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*