VODKA NEDİR, VODKA NASIL İÇİLİR?

Vodka buğday, arpa, çavdar ve patatesten imal edilir. Yapımında saf alkol kullanılır. Kökeni Rusya ve slav ülkeleridir. Rusya? nın milli içkisidir. Bir vodka kaliteli kış tahılarından damıtılır ise o kadar kaliteli olur. Dünyada en kaliteli kış tahılları Rusya? da yetişmektedir. Polonya dünyada vodka üretiminde ikinci sırada yer almaktadır. Dünyada yalnız Polonya? da yetişen bizon otunun vodkaya katılması Polonya vodkasını özel yapar. Bu otun insanlar üzerinde afrozdizyak etkisi vardır.
Renksiz ve kokusuz olması neden düğün, dernek ve toplantılarda meyve suları, kola gibi içeceklerle sulandırıp alkol aldığı belli olmasın ve ağzı kokmasın isteyen kişilerin ilk tercihidir.
Vodkanın rakı bardağından az daha geniş özel bardağı vardır. Yoksa su bardağı ile de içilebilir. Viski bardağı ile de içilir. Sek içilecek ise shut bardağı ile içilir.
Votka sek de içilebilir. Ancak % 40 oranında alkol içerdiği için çok acı, tatsız olur ve genzi yakar. Kusmaya neden olabilir. Bu nedenlerle seyreltilmesi önerilir.
Vodka 1/ 3 oranında seyreltilmelidir.
Soğuk içilir. Buzdolabında soğutabilir ve yahut buz atabilirsiniz.
Vişne suyu, Fanta, elma suyu, limon suyu, portakal suyu , kola ile iyi gider. Şeftali, kayısı suyu gibi posalı meyve suları ile içimi güzel olmaz. Ama ben şeftali suyu ile de içtim beğendim. Taze sıkılmış meyve suları önerilir. Vodkanın asitli içecekler ile iyi olmadığı söylense de pek çok kişi votka kola sever. Vodkanın su, tonik ve maden suyu ile içilmesi önerilmez. Vodka ?Redbull seven ve içen kişiler olmakla birlikte Redbull alkolle alınmamalıdır. Sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca enerji içecekleri ile alkol almak içki bağımlılığı riskini arttırır. Vodkayı nane ile tatlandıran insanlar da mevcuttur. Domates suyu ile kokteyl yapılabilir. Ayran ve şalgam suyuna karıştıranlar bulunmaktadır. Kısacası votkayı ne ile içeceğiniz tamamen damak zevkinize kalmıştır.
Dünyada en çok sayıda kokteyli yapılan içkidir.
Vodkada partiküller görür iseniz normaldir, bozuk değildir
Vodka soğuk mezeler ile içilir. Yemek ile iyi gitmez. Soğuk yemekler ve deniz mahsüllerine iyi gider. Rus salatası, çavdar ekmeği, esmer ekmek, pastırma, havyar, çerez, meyve ( elma, portakal, kivi) Cipsler ile iyi gider.
Kararında içildiğinde soğuk algınlığı, grip ve sinüzite iyi gelir.

0 Response to "VODKA NEDİR, VODKA NASIL İÇİLİR?"

Yorum Gönderme

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel