YÜRÜTEÇ ZARARLI MIDIR YARARLI MIDIR


Anneler bebeklerinin daha çabuk yürüyeceklerini düşündükleri için yürüteç alıyorlar. Bebek yürütecin önündeki oyuncaklar ile oynuyor. Ev içerisinde yer değiştirmek onu eğlendiriyor. Günümüzde artık doktorlar kesinlikle yürüteç kullanılmasını yasaklıyorlar.

Bunun nedenlerine gelince. Bebekler yürüyebilmek için önce bacaklar üzerine ağırlık verme, sonra anne baba desteği ile tay durma, koltuk kenarına tutunarak tay durma çalışmaları yaparlar. Bunlar da çok hoşlarına gider. Birtakım kaslarının gelişmesi gerekmektedir. Yürüme ile ilgili olan en önemlileri ise kalça ve ön bacak kaslarıdır. Yürüteç ise tam tersi arka bacak kaslarını çalıştırır. Arka bacak kaslarının fazla gelişmesine, ön bacak ve kalça kaslarının güçsüzleşmesine, ayakta şekil bozukluğuna, bebeğin parmak ucuna basa basa, hızlı ve dengesiz yürüme alışkanlığı geliştirmesine yol açar. Yorulunca dik durmayıp öne doğru eğilerek duracağından omurga eğriliklerine yol açabilir.

Bütün bu zararlarına ek olarak ev güvenliği açısından da tehlikelidir. Bebek daha önce ulaşamadığı nesnelere kolayca ulaşır hale gelir. Masa örtüsünü çekerek üzerine sıcak bir sıvı dökebilir, kafasına sert bir cisim düşürebilir, elektrik kablolarına ulaşabilir, bir ip ile kendini boğabilir, merdivenlerden yuvarlanabilir. En sık merdivenden düşme vakaları görülmektedir.  Kazalar anlık olaylardır. Ebeveyn gözetiminde yürüteç kullanılıyor olsa dahi kazalar önlenemeyebilir. Yürüteç kullanılan oda kapısı kapatılmalı ve ev villa tipi ise merdivenlerin başında bir engel olmalıdır. Su dolu bir küvet, havuz gibi boğulma tehlikesi olan yerlerden uzak tutulmalıdır.

Erkek bebeklerin yumurtalıklarına yürütecin zarar verdiği yönünde çalışmalar vardır.

Bazı doktorlar 9. Aydan sonra kullanılır ise çok bir zararının olmadığını düşünüyorlar.

Çok kısa bir süre ve anne baba gözetiminde bir süre yürüteç kullanılabilir.

Bebeği bir yorgan ve battaniye üzerine koyarak emekleme, yuvarlanma, ellerinden ve koltuk altlarından destek vererek oturma, tay durma, elinden tutarak yürüme çalışmaları yaptırmak yürüteçten daha yararlıdır.

0 Response to "YÜRÜTEÇ ZARARLI MIDIR YARARLI MIDIR"

Yorum Gönderme

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel