Çöp siteler ve adsense reklam filtreleri nedir ve hangi amaçla kullanılır?


Webmaster dünyasıda bahsedilen ?çöp site? tabiri aslında işe yaramaz, kötü site anlamında değildir. Aslında bahsedeceğimiz olay span siteler de değildir. Burada bahsedilen düşük reklam ücreti veren siteler, cinsel amaçlı siteler ve Siyonizm faaliyeti yürüten sitelerin filtreleyerek adsense (yani google reklam yayınlayan) reklamlarında görünmesini engellemektir.

Webmaster sitelerinde bahsedilen reklam filtreleri ve çöp site listelerinde verilen siteler adwork yani google reklam veren siteler içerisinde tıklama başına en az para veren sitelerdir. Örneğin a.com sitesi tıklama başına 0,5 cent verdiği fakat b.com sitesi 0,1 cent tıklama başına ücret verdiğini farz edelim. b.com reklamına 5 kez tıklandığında ancak a.com sitesini 1 kez tıklanma kazancına denk gelmektedir. Sitesinde adsense reklam yayınlayan webmaster için cazip olan tıklama başına en yüksek para veren sitedir. Bu durumda gelirini maksimuma çıkarmaya çalışacaktır.

İşte reklam filtreleri burada önem kazanıyor. Amaç tıklama başına düşük ücret veren sitelerin adsense reklamlarında çıkmasını engelleyerek daha yüksek ücret veren sitelerin reklamlarda çıkmasını sağlamaktır.

Diğer amaçlar ise genel amaçlı bir sitenizde cinsel içerikli reklamların yayınlanmasını engellemektir. Bu sizin sitenizin ciddiyetine zarar verecektir. Yine reklam filtresinin kullanım amacından birisi Hıristiyanlığı yaymak amacıyla faaliyet gösteren sitelere engel olmaktır.

İşte webmaster sitelerinde yer alan çöp site listelerinin anlamı budur.

Reklam filtreleme işlemi şöyle yapılır: Adsense kontrol panelinizde Adsense kurulumu > Rekabetçi reklam filtresi bölümünde aşağıdaki boşluğa her bir satıra ayrı bir adres gelmek üzere her bir reklam sadece bir kere tekrarlanmak üzere listenizi ekleyerek değişiklikleri kaydet butonuna tıklamanız gerekmektedir. En fazla 500 siteyi ekleyebilirsiniz.

Bir çok yerde yayınlanmış çok sayıda filtre bulabilirsiniz fakat sitenizin içeriğine göre sitenizde yayınlanan reklamlar değişecektir. Örneğin bir yemek tarifi sitesi ile video içerikli bir başka sitede yayınlanan reklamların mahiyeti değişecektir Bu nedenle her paylaşılan liste sizin işinize yaramayabilir. Çöp sitelere r10.net adresinden takip edebilirsiniz.


Benzer Yazılar:

Kategori: , , , , ,

Yorum Gönder

Copyright © WEB BİLGİ