BEBEKLERDE KANSIZLIK

Bebeklerde kansızlık özelliklede 6 ay ile 2 yaş arasında iyi beslenmemeye, demir emilim bozukluğuna ya da açık veya gizli kan kaybına bağlı bir hastalıktır. Kırmızı kan hücrelerinin az ve kalitesiz olmasıdır. Zeka geriliğine neden olması açısından önemlidir. Özelliklede prematüre bebekler demir depoları boş olarak, yeterli demiri depolamadan doğduklarından yüksek risk altındadırlar. Genelde çocuklara bir yaşından önce kan ilacı önerilmez. Ancak prematüre bebeklere yapılan kan sayımının sonucuna göre başlanabilir. Nadiren kan vermek gerekebilir. Bebeğin anne sütü almaması da kansızlığa yol açar. İnek sütü demir açısından fakirdir.

Nedenler

Anne sütü almama
Prematüre doğmak
Altı aydan sonra ek gıdalara zamanında başlanmaması ya da demirden fakir diyet
İnek sütü almak, inek sütü allerjisi
Mide ülseri ( kan kaybına neden olur )
Basur ( kan kaybına neden olur )
Bazı ilaçlar ( Besinlerin emilimini etkilemek ve bağırsaklarda kanamaya yol açmaları nedeniyle kan değerlerini düşürürler.)

Tanı

Fizik muayene, kan sayımı testi ile konur.

Belirtiler

Huzursuzluk, fazla uyuma ya da uykusuzluk, davranış değişiklikleri, gelişim geriliği, katılma nöbetleri, soluk cilt görünümü , toprak, kum, buz, kağıt yeme. .

Tedavi ve yapılması gerekenler

Doktor istemine göre kan ilaçları aç olarak verilir. Anne sütü ya da demirden zengin mama verilir. İnek sütü bir yaşına kadar verilmez. Altı aydan sonra demirden zengin ek gıdalara başlanır. Demirden zengin yiyeceklerle birlikte C vitamini içeren yiyeceklerde demir emilimini arttırdıkları için verilirler. Besinlerin hazırlanmasında metal içeren parçalayıcılar kullanmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*