Bebeklerin ilk bir yılı için giysi alışveriş rehberi

Bebek için alışveriş çok zevkli ve aynı zamanda tecrübesiz anne adayları içinde zor ve düşündürücüdür. Ne alacağız, ne kadar alacağız, alışveriş yaparken neleri göz önünde bulunduracağız. Alışverişi akıllıca yapmak gerekir, çünkü bebekler çok hızlı büyürler ve bebek giysileri yetişkin giysilerine göre pahalıdır. Aynı zamanda bazı giysiler bebek sağlığı güvenliği açısından tehlike arzederler. Alışverişe hamileliğiniz yedinci ayını doldurduktan sonra başlayabilirsiniz.

1- Bebeğinize kıyafet alırken özelliklede ilk bir yılda bir kıyafeti en fazla 3-4 ay giyeceğini (prematüre ve düşük doğum ağırlıklı doğanlarda biraz daha fazla olabilir) unutmayın. Bu durumu göz önüne alarak 0-3 ay, 3-6 ay, 6-9 ay ve 9-12 aylık kıyafetler olmak üzere bir yıla bölerek yeterli miktarda abartmadan kıyafet alın. Aynı zamanda ağırlığı 0-3 aya vererek bebeğin giyemeden büyüyeceği kadar 0-3 aylık giysi alıp, 3-6 aylık hemem hemen hiç almamak gibi bir hataya düşmeyin.

2- Bebeğinizin kaç kilo ile doğacağı doktorunuzun yaptığı ultrason kontrolerinden aşağı yukarı bellidir, bunu referans alarak küçük doğacağını düşündüğünüz bebeğiniz için 0-3 ay daha fazla, 4 kilo gibi büyük doğacak bebeğiniz içinse daha az 0-3 aylık ve daha fazla 3-6 aylık giysi alabilirsiniz.

3- Bebeğinizin doğduğu ayı baz alarak mevsimleri düşünerek alışveriş yapın. Misal bebeğiniz kışın doğacaksa daha çok kadife tulum alabilirsiniz.

4- Bebekler çok sık giysi kirletirler. Biberonla beslenirken tüküren ya da kusan bebeğinizin yakası ıslandıysa onu değiştirmek zorundasınız yoksa üşütebilir. Bunu düşünerek alışveriş yapın.

5- Bebek giysileri pamuk ve hipoallerjenik ( allerji yapmayan) olmalıdır.

6- Bebekler şimdiki evler kaloriferli ve kombili olduğu ve eskiye oranla daha iyi ısıtıldığından sanıldığı kadar hırka, yelek, süveter, patik, şapka gibi yünden örülmüş giysi giymez, bunları daha çok dışarı çıkarken giyer.

7- Kurdeleli ve düğmeli giysiler yutma ve boğulma tehlikesi taşırlar.

8- Bebeğin cinsiyetine göre renk ve model şeçimi yapabilirsiniz.

8- Akraba ve arkadaşlardan hediye geleceğini unutmayın.

Tecrübe edilmiş kullanışlı giysi önerileri:

1- Beyaz alttan çıtçıtlı badiler her renge uyum gösterir ve kullanışlıdır.

2- Ayaklıklı ve önden çıtçıtlı tek parça tulumlar özellikle kafasını tutamayan yenidoğanlara kolay giydirilip çıkarılır.

3- Kadife tulumlar sonbahar ve kış bebekleri için idealdir.

4- Ayaklıklı alt tek parça altlıklarla çorap giydirmenize gerek kalmaz.

Tecrübe edilmiş kullanışsız giysi çeşitleri:

1- Sadece omuzdan çıtçıtlı badilerin giydirilmesi zordur.

2- Arkadan çıtçıtlı tulumlar aynı şekilde giydirilip çıkartılması zordur.

3- Kısa çoraplar ( bebekler çorap sevmiyor ve birkaç dakikada çıkarıp atıyorlar)

4- İç zıbınlar hiçbir şekilde iliklenmediklerinden kullanışsızlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*